Avrupa Topluluğu üyesi ülkeler ile Türkiye'de ilaçla ilgili uygulamaların karşılaştırılması
- Tez No: 8783
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Mevzuatı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Temeli ilmi araştırmalara ve ve yeni buluşlara dayalı olan İlaç Sanayii kendi ürünlerinden kaynaklanan özelliği nedeni ile diğerlerine benzemeyen yapıda bir endüstridir. Sağlık üzerine etkisi açısından devletin sıkı kontrolünü gerektirmekte, ekonomik boyutları ise devleti, bu sanayiinin gelişmesine katkıda bulunmaya zorlamaktadır. İlaç sanayiini temel sektörlerden biri olarak kabul eden A. T, dünya ilaç üretiminde % 26 gibi önemli bir paya sahiptir. Bütün dünyada sadece 36 ülkede gerçek anlamda İlaç Endüstrisi bulunmaktadır ve Türkiye bu ülkelerden biridir. Bu çalışmada; A. T karşısında Türk İlaç Sanayiinin rekabet şansı incelenmiştir. 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pharmaceutical Industry, mainly characterized with scientific research and innovation, differs sharply in many respects, from other manufacturing industries, due to its products. Pharmaceutical Industry is subject to government regulations and control by virtue of its effect on human health, on the other hand its economic importance forces the goverments to encourage this sector to increase it's development. Within the EEC Countries Pharmaceutical 'Industry is considered as one of the key sectors having about 26 % share of the world total production All over the world, only 36 countries have a real Pharmaceutical Industry and TURKEY is among these countries. In this (study), the competitive strength of Turkish pharmaceutical Industry to that of the European community has been studied (analyzed). 95