Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin değerler eğitimine bakış açılarının incelenmesi (Hakkari ili örneği)
Examination of the perspectives of Religious Culture and Moral Knowledge teachers on values education (Example of Hakkari province)
- Tez No: 878325
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DODURGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Değerler, bir ulusun kültürel, sanatsal, öğretimsel ve insani duygu durumlarını ifade eden ve toplumun manevi anlamda sürekliliğini sağlayan öğelerdir. Bu öğelerin bireylere kazandırılmasını sağlayan temel süreç ise değerler eğitimidir. Bu eğitim sayesinde öğrenilen değerler hayatla ilişkilendirilir ve hayata aktarılır. Araştırma, değerlerin öğretilmesinde etkili olan ders içi etkinliklerde değerlere yer verip değerlerin içselleştirilmesinde önemli rol oynayan DKAB dersi öğretmenleri ile yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 31 öğretmen katılmış ve araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Görüşme esnasında ses kayıtları alınmıştır. Alınan ses kayıtları daha sonra Word dosyasına aktarılıp analiz edilmiştir. Analizlerden sonra cevaplara göre temalar oluşturulup benzer öğretmen görüşleri bir arada verilerek bulgular elde edilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmamızın giriş kısmında; araştırmanın problem durumu, amacı ve önemi, sınırlıkları ve varsayımları ele alınmıştır. Kavramsal çerçeve bölümünde değer ve değerler eğitimi ele alınmış ve araştırmamız hakkında literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Yöntem ve bulgular bölümünde, araştırmanın yapılmasında izlenen yöntem ve elde edilen bulgular sunulmuştur. Araştırmamızın sonunda ise tartışma, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen bulgularda değerler eğitiminin okullarda yapılması, DKAB dersi öğretmenlerinin okullarda değerler eğitimi ile ilgili çeşitli etkinlikler yaptığı, velilerin de değerler eğitimine katılması gerektiği, değerler eğitimi kapsamında öğretmenlere hizmet içi eğitimlerin verilmesi, DKAB ders kitaplarının değerler eğitimi için hem içerik hem de etkinliklerde zenginleştirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar DKAB dersi öğretmenlerinin, değerler eğitimine yönelik bakış açılarının ortaya konulması noktasında alanyazıya katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Values are elements that express the cultural, artistic, educational and human emotional states of a nation and ensure the continuity of society in a spiritual sense.The basic process that enables these items to be provided to individuals is values education.Thanks to this education, the values learned are associated with life and transferred to life.The research was conducted with the teachers of the DKAB course, who play an important role in internalizing values by placing values in the intra-course activities that are effective in teaching values.The qualitative research model was used in the research. 31 Teachers participated in the research and the data were obtained with a semi-structured interview form.Audio recordings were taken during the interview.The received audio recordings were then transferred to a Word file and analyzed.After the analyses, the results were obtained by creating themes according to the answers and giving similar teacher opinions together, and the results were reached.In the introductory part of our research; the problem situation, purpose and importance, limitations and assumptions of the research are discussed.In the conceptual framework section, values and values education are discussed and literature studies about our research are included.In the methods and findings section, the methods followed in the research and the findings obtained are presented.At the end of our research, the discussion, conclusions and suggestions reached within the scope of the research were included.According to the findings obtained as a result of the research, conducting values education in schools, DKAB course it has been concluded that teachers do various activities related to values education in schools, parents should also participate in values education, in-service training should be provided to teachers within the scope of values education, DKAB textbooks should be enriched in both content and activities for values education.The results obtained in the research are thought to contribute to the field writing at the point of revealing the perspectives of DKAB course teachers towards values education.