Tipografi eğitimi konulu mobil uygulama arayüz tasarımı: Tasarıma ilişkin uzman ve öğrenci görüşleri
Mobile application interface design for typography education: Expert and student opinions on design
  1. Tez No: 878326
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; teknolojik gelişmelere paralel olarak eğitimin niteliğini artırmak, tipografi dersi konulu mobil uygulama arayüz tasarımının hangi aşamalardan geçerek nasıl hazırlanması gerektiğini örnek bir mobil uygulama ile ele alarak grafik tasarım uzmanı ve öğrenci görüşüne sunmaktır. Araştırmada tarama modeli çerçevesinde literatür taramaları yapılmış ve alan uzmanları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, bir vakıf üniversitesinde Grafik Tasarım bölümünden seçilen 20 öğrenci ile Konya'da bulunan 20 grafik tasarım uzmanından oluşmaktadır. Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda Tipografi Eğitimi konulu bir mobil uygulama geliştirilmiş ve bu uygulamanın hazırlanması, 1 öğretim üyesi, 1 grafik tasarım uzmanı, 1 kullanıcı arayüz tasarımcısı ve 1 eğitim uzmanının danışmanlığında yürütülmüştür. Öncelikle, çalışılacak konuyla ilgili belirlenen hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli davranışlar doğrultusunda bir içerik listesi oluşturulmuştur. Mobil uygulamanın değerlendirilmesi amacıyla, uzmanların gözetiminde bir ölçek geliştirilmiş ve bu ölçek, soruları değerlendirmek için 4'lü derecelendirme ölçeği ve kontrol listesi kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan ölçek, çalışma grubuna mobil uygulama tanıtılarak uygulanmış ve derecelendirme ölçekleri doldurulmuştur. Elde edilen veriler, frekans (f) dağılımlarına göre yüzde (%) hesaplanarak tablolaştırılmış, bulgular sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; mobil uygulamanın hazırlık aşamasına ilişkin arka planı, görsel ögeleri, tipografik unsurları ve anasayfayı araştırmaya katılan çalışma grubunun çoğunluğunun uygun bulduğu, mobil uygulamanın hedeflerinin yeterli olduğunu ve güdüleme etkinliklerinin dikkat çektiği ve ilgi uyandırdığını düşündükleri saptanmıştır. Çalışma grubunun çoğunluğu mobil uygulamanın içeriğinin doğru olarak oluşturulduğunu, genel olarak dikkat çekici ve başarılı olduğunu düşündükleri sonucuna bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to enhance the quality of education in parallel with technological advancements by presenting an example of a mobile application interface design focused on typography lessons. This is intended for the review of graphic design experts and students. The research involved a comprehensive literature review and interviews with field experts within a survey model framework. The study group consisted of 20 students from the Graphic Design department of a foundation university and 20 graphic design experts located in Konya. In line with the sub-objectives of the research, a mobile application focused on Typography Education was developed. The preparation of this application was conducted under the guidance of one faculty member, one graphic design expert, one user interface designer, and one education specialist. Initially, a content list was created based on the determined objectives related to the subject matter and the necessary behaviors to achieve these objectives. To evaluate the mobile application, a scale was developed under expert supervision, and this scale was prepared using a four-point rating scale and a checklist for evaluating the questions. The developed scale was applied to the study group by introducing the mobile application, and the rating scales were completed. The obtained data were tabulated by calculating percentages (%) according to frequency (f) distributions, and the findings were presented and interpreted. According to the findings of the research, it was determined that the majority of the study group found the background, visual elements, typographic features, and the homepage of the mobile application appropriate for the preparation phase. They also considered the objectives of the mobile application to be adequate and believed that the motivational activities were attention-grabbing and intriguing. The majority of the study group concluded that the content of the mobile application was correctly structured and generally found it to be engaging and successful.