Belirli gün ve haftalara yönelik ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin görüşleri
Opinions of teachers working in primary schools on specific days and weeks
- Tez No: 966048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin Belirli Gün ve Haftalara (BGH) ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel problemi, ilkokullarda kutlanan veya anılan BGH etkinliklerinin amaçlarına ne ölçüde ulaştığı, öğretmenlerin bu süreçteki bakış açıları, uygulamaların etkililiği ve öğrenci farkındalığı üzerindeki yansımalarının anlaşılmasıdır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sekiz devlet ilkokulunda görev yapan toplam 45 öğretmen (15 Sınıf öğretmeni, 15 İngilizce öğretmeni ve 15 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni) oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve betimsel analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Kodlama sürecinde kelime ve kelime grubu temelli bir yaklaşım benimsenmiş, bulgular temalar hâlinde sunulmuştur. Araştırma bulguları, BGH etkinliklerinin planlanmasında okulun fiziki imkânları, öğ-retmenlerin plan-program yeterliliği, veli iş birliği ve öğrencilerin aktif katılımının kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Okulun sahne, ışık ve ses sistemleri gibi altyapı olanaklarının yeterliliği, etkinliklerin başarısını doğrudan etkileyen unsurlar arasında öne çıkmıştır. Öğretmenler, öğrencilerin yalnızca izleyici değil, aktif katılımcı olmalarının öğrenme süreçlerini daha anlamlı ve kalıcı kıldığını vurgulamışlardır. Ayrıca, öğrenci motivasyonunun artırılmasında ve toplumsal değerlerin aktarılmasında veli desteğinin belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin görüşlerinin mesleki kıdem ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılık gösterdiğini de ortaya koymuştur. Sonuç olarak, BGH'nin yalnızca takvimsel bir yükümlülük olarak değil; kültürel değer aktarımı, toplumsal bütünleşme ve değerler eğitimi bağlamında pedagojik bir araç ola-rak ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, etkinliklerin öğrenci mer-kezli, planlı, anlamlı ve katılımcı bir biçimde yürütülmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Öneriler arasında öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi, okulların fiziki olanaklarının geliştirilmesi ve aile-okul iş birliğinin güçlendirilmesi yer almaktadır. Bu bağlamda çalışma, ilkokul düzeyinde BGH uygulamalarının niteliğinin artırılmasına yönelik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the opinions of primary school teachers regarding Special Days and Weeks (SDW). The main research problem is to determine the extent to which SDW activities celebrated or commemorated in primary schools achieve their intended goals, how teachers perceive these processes, the effectiveness of the practices, and their reflections on student awareness. The research was conducted through the case study design within qualitative research methods. The study group consists of 45 teachers (15 Classroom teachers, 15 English teachers, and 15 Religious Culture and Moral Knowledge teachers) working in eight public primary schools in the Southeastern Anatolia Region during the 2024–2025 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using descriptive analysis.. A word- and phrase-based approach was adopted during the coding process, and the findings were presented under themes. The findings indicate that the planning of SDW activities critically depends on the school's physical facilities, teachers' planning and programming competencies, parent cooperation, and students' active participation. The adequacy of infrastructure elements such as stages, lighting, and sound systems emerged as decisive factors directly affecting the success of the activities. Teachers emphasized that enabling students to participate actively rather than remaining passive observers made the learning process more meaningful and permanent. Furthermore, parental support was identified as a determining factor in increasing student motivation and strengthening the transmission of social values. The findings also revealed differences in teachers' opinions based on variables such as professional seniority and gender. In conclusion, the study demonstrates that SDW should not be regarded merely as ca-lendar obligations but rather as pedagogical tools for cultural value transmission, social cohesion, and values education. It emphasizes that activities should be conducted in a student-centered, well-planned, meaningful, and participatory manner. Recommendations include providing in-service training for teachers, improving the physical conditions of schools, and strengthening school–family cooperation. In this respect, the study contributes to enhancing the quality of SDW practices at the primary school level.