Cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusunun resfebe etkinlikleri ile öğretiminin 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, matematik tutumlarına ve bilgi kalıcılıklarına etkisi
The effect of teaching the subject of algebraic expressions and identities with rebus activities on the academic achievement, mathematics attitudes and knowledge retention of 8th grade students
  1. Tez No: 878327
  2. Yazar: REYHAN MÜNİRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR UYAR DÜLDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusunun öğretilmesinde resfebe etkinlikleri kullanılarak, bu etkinliklerin kullanılmasının 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilgide kalıcılıklarına, matematiğe yönelik tutumlarına etkisi ve öğrencilerin resfebe etkinlikleri hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Antalya ilinin Demre ilçesinde yer alan bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 8. sınıfta öğrenim gören 36 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırmada dersler, deney grubu ile resfebe etkinlikleri kullanılarak ve kontrol grubu ile mevcut öğretim programı esas alınarak işlenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılarak karma yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri“Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler Akademik Hazırbulunuşluk Testi, Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler Akademik Başarı Testi, Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler Bilgi Kalıcılık Testi ve Matematik Tutum Ölçeği”, nitel verileri“Öğrenci Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizi bir istatistik programı ile yapılırken, nitel verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda“Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler”konusunun öğretilmesinde resfebe etkinlikleri ile derslerin işlenmesinin; öğrencilerin akademik başarılarına, bilgi kalıcılığına ve öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarına istatistiksel olarak anlamlı katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrenci görüşleri ile elde edilen nitel sonuçlar, resfebe etkinlikleri ile derslerin işlenmesinin; dersleri eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiğini, öğrencilerin derse aktif katılmalarını sağladığını ve resfebe etkinliklerinin diğer derslerde de kullanılmasının faydalı olacağını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde 8. sınıf“Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler”konusunun resfebe etkinlikleri kullanılarak işlenmesinin olumlu katkılarına değinilerek resfebe etkinliklerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to use rebus activities in teaching the subject of algebraic expressions and identities, and to examine the effect of using these activities on the academic success of 8th grade students, their retention of knowledge, their attitudes towards mathematics, and to examine the students' opinions about rebus activities. The research was carried out in a secondary school in the Demre district of Antalya in the 2023-2024 academic year. 36 students studying in the 8th grade participated in the research. In the research, lessons were taught using rebus activities with the experimental group and based on the current curriculum with the control group. A mixed method was applied in the research, using both qualitative and quantitative methods. The quantitative data of the research were obtained through the“Algebraic Expressions and Identities Academic Readiness Test, the Algebraic Expressions and Identities Academic Achievement Test, the Algebraic Expressions and Identities Knowledge Retention Test and the Mathematics Attitude Scale”, and the qualitative data were obtained through the“Student Interview Form”. While the analysis of the quantitative data of the research was done with a statistical program, the analysis of the qualitative data was interpreted with the content analysis method. In line with the findings obtained in the research, the use of rebus activities and lessons in teaching the subject of“Algebraic Expressions and Identities”; It was concluded that it made a statistically significant contribution to students' academic success, knowledge retention and students' attitudes towards mathematics. Qualitative results obtained from student opinions indicate that the teaching of lessons through rebus activities; It has been shown that it makes lessons fun and interesting, enables students to actively participate in the lesson, and that it would be beneficial to use rebus activities in other lessons as well. As a result of the results obtained, the positive contributions of teaching the 8th grade“Algebraic Expressions and Identities”subject using rebus activities were mentioned and suggestions for rebus activities were presented.