Sağlıklı bireylerde mulligan internal rotasyon bantlama tekniğinin diz eklemi propriyosepsiyon, yürüme ve denge üzerine akut etkisi
The acute effect of mulligan internal rotation taping technique on knee joint proprioception, gait, and balance in healthy individuals
  1. Tez No: 878329
  2. Yazar: ELİF EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mulligan'ın internal rotasyon bantlaması diz problemlerini tedavi etmede etkili bir yöntemdir. Fakat bu uygulamanın sağlıklı bireylerde propriyosepsiyon, yürüme ve denge üzerindeki akut etkisi belirsizdir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde diz eklemine uygulanan Mulligan internal rotasyon bantlama tekniğinin propriyosepsiyon, yürüme ve denge üzerine akut etkisini araştırmak ve farklı bantlar (kinezyobant ve rijit bant) kullanılarak yapılan Mulligan internal rotasyon bantlamasının bu parametreler üzerindeki akut etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arası 19 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların diz eklemi propriyosepsiyonu (30º ve 60º) Cybex izokinetik dinamometre ile ölçüldü. Yürüme değerlendirmesi G-Walk cihazı ile, denge değerlendirmesi Biodex Denge Sistemi ile yapıldı. Tüm parametreler bantlamadan önce ve her bantlama uygulamasından sonra tekrar değerlendirildi. Bantların uygulama sırası randomizasyon yöntemi kullanılarak belirlendi. İkili karşılaştırmalar için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanıldı. Çalışmamızda bantlama öncesi ve sonrası veriler karşılaştırıldığında kinezyobant ile uygulanan Mulligan internal rotasyon bantlamasında 30º ve 60º diz eklemi propriyosepsiyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p 0,05). Değerlendirilen tüm parametrelerde kinezyobant ile rijit bant verileri karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sağlıklı bireylerde kinezyobant ve rijit bant ile uygulanan Mulligan internal rotasyon bantlamasında kinezyobant uygulamasının diz propriyosepsiyonunda, rijit bant uygulamasının ise denge üzerinde daha etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak bu iki bant uygulaması karşılaştırıldığında diz propriyosepsiyonu, denge, pelvis simetrisi ve yürüyüş periyodu simetrisi üzerine herhangi bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mulligan's internal rotation taping is an effective method for treating knee problems. However, the pure and acute effect of this practice on proprioception, gait and balance in healthy individuals is unclear. The aim of this study is to investigate the acute effect of Mulligan internal rotation taping technique applied to the knee joint in healthy individuals on proprioception, gait and balance, and to compare the acute effect of Mulligan internal rotation taping using different tapes (kinesiotape and rigid tape) on these parameters. 19 healthy individuals aged 18-30 were included in the study. Participants' knee joint proprioception (30º and 60º) was measured with a Cybex isokinetic dynamometer. Gait assessment was performed with the G-Walk device, and balance assessment was performed with the Biodex Balance System. All parameters were evaluated before taping and again after each taping application.The order of application of the tapes was determined using the randomization method. Wilcoxon Signed Rank test was used for pairwise comparisons. In our study, when the data before and after taping were compared, a statistically significant difference was found in 30º and 60º knee joint proprioception in Mulligan internal rotation taping applied with kinesiotape.When the general stability scores before and after taping were compared in balance measurement, a statistically significant difference was found in the rigid tape.There was no statistically significant difference in anterior-posterior sway and medial-lateral sway scores, pelvic tilt, pelvic obliquity and pelvic rotation symmetry indexes, and gait cycle symmetry index parameters (p>0.05). When kinesiotape and rigid tape data were compared in all evaluated parameters, no statistically significant difference was found (p>0.05). Mulligan internal rotation taping applied with Kinesio tape is more effective on knee joint proprioception and rigid tape is on balance in healthy individuals. However, when these two tape applications were compared, it was concluded that there was no difference in knee joint proprioception, balance, pelvic symmetry and gait period symmetry.