Hacı adaylarının hac döneminde T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin araştırılması
Investigation of the experiences and satisfaction levels of pilgrim candidates benefiting from the health services provided by the Presidency of Religious Affairs During the hajj period
  1. Tez No: 878337
  2. Yazar: ZEHRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sağlık Yönetimi, Religion, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de sağlık alanında gerçekleştirilen büyük yatırımlar ve sağlıkta kalite kültürünün tesisi ile küresel anlamda adından söz edilen bir sağlık sistemi yapısına ulaşılmıştır. Hacda sağlık hizmetleri de bu yapının bir parçası olarak bir ülkenin bir başka ülke içerisinde kendi vatandaşlarına kaliteden ödün vermeksizin sunduğu ücretsiz bir sağlık hizmeti şeklinde öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Mekke-i Mükerreme'de hac döneminde kurulan Diyanet Hastanesi'nde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanan hastaların memnuniyet düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Böylece sunulan hizmetin kalite düzeyi belirlenirken eksik ve gelişime açık olan potansiyel yönlerin de tespit edilerek iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Kesitsel analitik tipte olan çalışmanın evreni ve örneklemi; 2023 yılında hac görevini yerine getirirken Mekke'deki Diyanet Hastanesi'ne yapılan 59757 başvuru arasından gönüllü katılım gösteren ve Kolayda Örnekleme Yöntemi kullanılarak belirlenen 955 kişi den oluşmaktadır. Hasta Memnuniyet Anketi ile 5'li likert ölçeğinde elde edilen veriler, gerekli istatistiksel analizler ile test edilmiş, fiziki ortam (4.36±0.78), genel memnuniyet (4.57±0.67), personel memnuniyeti (4.65±0.67) ve zaman boyutları (4.56±0.73) olmak üzere tüm alt boyutlarda yüksek düzeyde memnuniyet belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkiye has achieved a globally recognized health system structure with the large investments made in the field of health and the establishment of a culture of quality in health. As a part of this structure, health services during Hajj stand out as a free health service provided by one country to its own citizens in another country without compromising on quality. In this study, it is aimed to investigate the satisfaction levels of the patients who benefit from the health services provided in the Diyanet Hospital established during the pilgrimage period in holly Makkah. Thus, while determining the quality level of the service provided, it is aimed to identify and improve the missing and potential aspects that are open to improvement. The population and sample of the cross-sectional analytical study consisted of 955 people who voluntarily participated among 59757 applications made to the Religious Hospital in Mecca while performing their pilgrimage duty in 2023 and were determined using the Convenience Sampling Method. The data obtained with the Patient Satisfaction Questionnaire on a 5-point Likert scale were tested with the necessary statistical analyzes, and a high level of satisfaction was determined in all sub-dimensions, including physical environment (4.36±0.78), general satisfaction (4.57±0.67), staff satisfaction (4.65±0.67) and time dimensions (4.56±0.73).