Matematiksel modelleme ile bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişimi
Development of computational thinking skills through mathematical modelling
  1. Tez No: 878356
  2. Yazar: ÜMMİ GÜLSÜN HAKSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TAŞPINAR ŞENER, PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, matematik eğitiminde matematiksel modelleme etkinlikleri kullanılarak öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişim sürecini izlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada olduğu karma yöntem uygulanmıştır. Bu çalışmada nicel ve nitel verilerden birinin daha ön plana çıktığı gömülü (içeyerleşik) desen kullanılmıştır. İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bir Anadolu lisesinin 29 kişilik Hazırlık sınıfı öğrencileri ile bu çalışma yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından bilgi işlemsel düşünme becerilerine uygun olarak düzenlenen matematiksel modelleme etkinlikleri 6 hafta boyunca her hafta bir etkinlik olacak şekilde öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmanın başlangıcında ve bitiminde ön test - son test olarak Bilgi İşlemsel Düşünme Öz Yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Shapiro-Wilk normallik testi ve bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Ön test-son test arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan rubrik ile değerlendirilmiştir. Rubrik sonuçları matematiksel modelleme etkinliklerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişimine olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to monitor the development process of students' computational thinking skills by using mathematical modelling activities in mathematics education. In the study, a mixed method was applied in which quantitative and qualitative methods were combined. In this study, embedded design was used in which one of the quantitative and qualitative data was more prominent. This study was conducted with 29 students of the preparatory class of an Anatolian high school in Fatih district of Istanbul province. Mathematical modelling activities organised by the researcher in accordance with computational thinking skills were applied to the students for 6 weeks, one activity per week. At the beginning and at the end of the study, the Computational Thinking Self-Efficacy Scale was administered as pre-test and post-test. Shapiro-Wilk normality test and dependent sample t-test were used to analyse the quantitative data. No significant difference was found between pre-test and post-test. Qualitative data were evaluated with the rubric prepared by the researcher. The results of the rubric showed that mathematical modelling activities had a positive effect on the development of computational thinking skills.