Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin matematiksel modelleme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin süreç temelli değerlendirmesi
Process-based assessment of mathematical modeling and computational thinking skills in students with mild intellectual disabilities
- Tez No: 952211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN KARAMETE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve matematiksel modelleme yeterliklerini geliştirmeyi amaçlayan bu araştırma, ADDIE öğretim tasarımı modeline göre yapılandırılmış model oluşturma etkinliklerinin etkisini incelemiştir. Öğrencilerin günlük yaşam deneyimlerine uygun altı bağlamsal ve somut problem durumu, matematiksel modellemenin altı aşaması ve bilgi işlemsel düşünmenin beş bileşenini içerecek şekilde tasarlanmıştır. Etkinlikler; tanıtıcı videolar içeren“giriş”, ön bilgi yoklaması ve kavramsal hazırlık içeren“ısındırma soruları”, gerçek yaşam problemi ve modelleme sürecini içeren“problem durumu”ve çözüm süreçlerini içeren“çözümlerin sunumu”olmak üzere dört ana bileşenden oluşmaktadır. Pilot çalışmada öğrencilerin öğrenme zorlukları tespit edilerek, her etkinlik öncesinde Mathigon platformu, tanıtıcı videolar, kavram karikatürleri, etkileşimli testler ve görsel materyallerle 5E ders planı ve ters yüz edilmiş sınıflar ile ön bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Nicel ve nitel verilerin toplandığı değerlendirme sürecinde, Bilgi İşlemsel Düşünme Rubriği, Model Oluşturma Etkinliği Rubriği, Matematik Motivasyon Ölçeği, Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği, öğrenci ürünleri, yansıtıcı mektuplar ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Yedi öğrenciyle 10 hafta boyunca destek eğitim odasında gerçekleştirilen araştırmada, bulgular içerik ve betimsel analizlerle, ölçek verileri ise Wilcoxon testi ve Cliff's Delta ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılandırılmış ve dijital destekli model oluşturma etkinliklerinin öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal öğrenmelerini desteklediği ve bu tür etkinliklerin hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için etkili bir öğretim stratejisi sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to improve the computational thinking skills and mathematical modeling competencies of students with mild intellectual disabilities, examined the effect of model building activities structured according to the ADDIE instructional design model. Six contextual and concrete problem situations appropriate to students' daily life experiences were designed to include the six stages of mathematical modeling and the five components of computational thinking. The activities consisted of four main components:“introduction”including introductory videos,“warm-up questions”including prior knowledge probe and conceptual preparation,“problem situation”including real life problem and modeling process, and“presentation of solutions”including solution processes. In the pilot study, students' learning difficulties were identified, and prior to each activity, preliminary information activities were conducted with the Mathigon platform, introductory videos, concept cartoons, interactive tests and visual materials, 5E lesson plan and flipped classrooms. In the evaluation process where quantitative and qualitative data were collected, the Computational Thinking Rubric, Model Building Activity Rubric, Mathematics Motivation Scale, Computational Thinking Scale, student products, reflective letters and semi-structured interviews were used. In the study conducted with seven students in the support education room for 10 weeks, the findings were analyzed with content and descriptive analyses, and the scale data were evaluated with Wilcoxon test and Cliff's Delta. As a result, it was concluded that structured and digitally supported modeling activities supported both cognitive and affective learning of students and that such activities offer an effective teaching strategy for students with mild intellectual disabilities.