Matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme öz yeterliklerinin ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of pre-service mathematics teachers' mathematics modeling self-efficacy and computational thinking skills
  1. Tez No: 672219
  2. Yazar: ÜMİT YEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme özyeterlik ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin düzeyleri ile çeşitli değişkenlere (cinsiyet, öğrenim görülen program, sınıf düzeyi, yaş, ağırlıklı genel not ortalaması, matematiksel modelleme kavram bilgisi, bilgi işlemsel düşünme kavram bilgisi, programlama dersi alma durumu, programlama ile ilgili alınan ders veya kurs sayısı, matematiksel modelleme dersi alma durumu, problem kurma ve çözme dersi alma durumu, matematik özel öğretim yöntemleri dersi alma durumu) göre incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca matematiksel modelleme özyeterlikleri ve bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi de hedeflenmiştir. Çalışma, keşfedici korelasyonel araştırma modelinde tasarlanıp yürütülmüştür. Örneklem, Türkiye'nin batısında bulunan bir üniversitedeki eğitim fakültesinde ilköğretim matematik öğretmenliği ve matematik öğretmenliği programlarında öğrenim gören 190 öğretmen adayından uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin toplanması için araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Matematiksel Modelleme Özyeterlik Ölçeği ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçekler için çevrim içi form oluşturularak katılımcılara iletilmiş ve veriler toplanmıştır. Öğretmen adaylarının matematiksel modelleme özyeterlikleri ile bilgi işlemsel düşünme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için istatistiksel analiz paket programı kullanılarak ilişkisiz örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının matematiksel modelleme özyeterlik puanları ile bilgi işlemsel düşünme beceri puanlarının ilişkili olup olmadığını belirlemek için korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonunda, matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme özyeterliklerinin ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmen adaylarının sınıf seviyeleri arttıkça matematiksel modelleme özyeterliklerinin ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Matematiksel modelleme özyeterlik puanları ile bilgi işlemsel düşünme beceri puanlarının orta düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study, the pre-service mathematics teachers' mathematical modeling self-efficacy and computational thinking skill levels are examined and determined according to various variables (gender, program of study, grade level, age, cumulative grade point average, mathematical modeling concept knowledge, computational thinking concept knowledge, programming course status, number of courses related to programming, mathematical modeling course status, problem posing and solving course status, mathematics special teaching methods course status). It is also aimed to determine whether there is a relationship between mathematical modeling self-efficacy and computational thinking skills. The study is designed and conducted in exploratory correlational research model. This research is consisted of 190 pre-service mathematics teachers from the mathematics education department in the faculty of education at a university in the west of Turkey and the convenience sampling method is used for sampling method. In order to collect the data, the personal information form created by the researchers, the Mathematical Modeling Self-Efficacy Scale and the Computational Thinking Skills Scale were used. An online form was created to collect data and send to the participants. In order to determine whether the mathematical modeling self-efficacy and computational thinking skills of the pre-service teachers differ according to various variables, t-test and one-way analysis of variance were used for unrelated samples using the statistical analysis package program. The correlation coefficient was calculated to determine whether the mathematical modeling self-efficacy scores of the pre-service mathematics teachers and their computational thinking skill scores were related. At the end of the study, it was found that the mathematical modeling self-efficacy and computational thinking skill scores of the pre-service mathematics teachers were high. It was concluded that the grade levels of pre-service teachers increase when their mathematical modeling self-efficacy scores and computational thinking skills scores increase. Mathematical modeling self-efficacy scores of the pre-service mathematics teachers were found to be moderately correlated with computational thinking skill scores.