Bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile mobbing deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between individuals' psychological resilience levels and mobbing experiences
  1. Tez No: 878357
  2. Yazar: FATMA FİGEN ZEKİER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, hizmet sektöründe çalışan bireylerin; psikolojik sağlamlık düzeyleri ile mobbing deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 18-66 yaş arası 152 yetişkin bireyden, online platformda veri toplanmıştır. Araştırmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Basım ve Çetin, 2011), Mobbing Ölçeği (Çögenli ve Asunakutlu, 2014) kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin normal dağılım varsayımını karşılama durumu incelenmiştir. Bu incelemede, araştırma verilerine yönelik çarpıklık ve basıklık değerleri referans alınmıştır. İkili olan grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Testi, grupların ikiden fazla olmasıyla birlikte homojenlik göstermemesi durumunda karşılaştırılmaları için parametrik analiz yöntemlerinden ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) veya non parametrik analiz yöntemlerinden Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ayrıca, psikolojik sağlamlık ile mobbing deneyimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere Pearson Korelasyon Analizi ve psikolojik sağlamlık bağımsız değişkeninin, mobbing deneyimi bağımlı değişkeni üzerindeki etkisinin ölçülmesi amacıyla Regresyon Analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda; mobbing ile psikolojik sağlamlık arasında, negatif yönde, zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, psikolojik sağlamlığın, mobbingi negatif yönde, anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumuna göre genel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yaş ve çalışma yılı değişkenlerine göre, mobbing ve psikolojik sağlamlık düzeylerinde veya alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili yerli ve uluslararası araştırmalar ile tartışılmıştır. Gelecekte gerçekleştirilecek psikolojik sağlamlık ve mobbing konularıyla ilgili araştırmalara yol gösterici bir nitelikte olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, individuals working in the service sector; it was aimed to examine the relationship between psychological resilience levels and mobbing experiences. For this purpose, data was collected from 152 adult individuals between the ages of 18-66 on the online platform. In the research, Sociodemographic Information Form, Psychological Resilience Scale (Basım and Çetin, 2011), Mobbing Scale (Çögenli and Asunakutlu, 2014) were used. The data obtained was analyzed with the IBM SPSS program. The research data's ability to meet the normal distribution assumption was examined. In this analysis, skewness and kurtosis values for the research data were taken as reference. Independent Sample t Test was used to compare groups in pairs, and ANOVA (One-Way Analysis of Variance), one of the parametric analysis methods or Kruskal Wallis test, one of the non-parametric analysis methods, was used to compare the groups if they were more than two and did not show homogeneity. Additionally, Pearson Correlation Analysis was conducted to reveal the relationship between resilience and mobbing experience, and Regression Analysis was conducted to measure the effect of the independent variable of resilience on the dependent variable of mobbing experience.In the results of working; A negative, weakly significant relationship was found between mobbing and psychological resilience. However, psychological resilience was found to negatively and significantly predict mobbing. No significant difference was found in general according to gender, marital status, education level and income level. It was determined that there was a significant difference in mobbing and psychological resilience levels or sub-dimensions according to age and working years variables. The findings were discussed with relevant domestic and international studies. It can be said that it is a guide for future research on psychological resilience and mobbing.