Kahve sektöründe marka sadakati ve bir uygulama
Brand loyalty in coffee market and an application
- Tez No: 878361
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde hızlı büyüyen kahve sektöründe üreticiler için teknolojik gelişmeler ve ürün çeşitliliğinin artması pazarda rakiplerini arttırmıştır. Firmalar için tüketicileri elde tutmak, pazardaki rekabet ortamında ayakta kalmak çetrefillidir. Firmalar aidiyeti yüksek müşterileri ellerinde tutmak isterken diğer yandan yeni müşterileri de firmaya çekmeye çalışacaklardır. Markalar, kalitelerini, tanınırlıklarını arttırmak ve müşterileri memnun etmek için strateji geliştirirler. Kahve mağazacılığında, müşterileri elde tutmanın yollarından biri onlara istedikleri deneyimi yaşatmaktır. Bu deneyim müşterinin algıladığı hizmet, algıladığı marka imajı ile olabilir, dolayısıyla müşteri de marka tatmini de yaşayacaktır. Çalışma kapsamında çevrim içi anket yoluyla kahve sektöründe marka sadakati araştırması yapılmış ve bu araştırma kapsamında 470 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada, algılanan hizmet kalitesi, müşteri tatmini ve marka imajının marka sadakatine etkisi incelenmiştir. Araştırmada güvenilirlik analizi ve açımlayıcı faktör analizi için SPSS 29 ve ölçeklerin modelini belirlemek için AMOS 26 programında yapısal eşitlik modeli kurularak doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgularda, algılanan hizmet kalitesinin, marka tatmininin marka sadakatini pozitif, marka imajının negatif etkilediği gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Today highly developed coffee market for producers, technological developments and market rival make increased the competitors for brands. It is difficult for companies to retain consumers and survive in the competitive environment in the market. While companies want to keep customers with high loyalty, they have to also try to attract new customers to the company. Brands develop strategies to increase their quality, recognition and satisfy customers. In coffee retailing, one of the ways to retain customers is to give them the experience they want. This experience may occur with the service perceived by the customer and the brand image she/he perceives, so the customer will also experience brand satisfaction. Within the scope of the study, brand loyalty in coffee market were investigated and 470 people were reached through an online survey. In this study, the effect of the perceived brand quality, brand satisfaction and brand image on brand loyalty were investigated. SPSS 29 program was used for reliability and exploratory factor analysis in the research and AMOS 26 program was used to test the structural equation model and to perform confirmatory factor analysis. In the findings, it was seen that customer satisfaction and brand satisfaction both positively were affected on brand loyalty but brand image were affected negative on brand loyalty.