Genç yetişkinlerin (18-45 yaş) bağlanma stilleri ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
The relationship between attachment styles and relationship addiction among young adults (Aged 18-45): The mediating role of self-compassion
- Tez No: 878366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı genç yetişkin bireylerin bağlanma stilleri ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-45 yaş arası 400'ü kadın 205'i erkek toplamda 605 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla bilgilendirilmiş onam formu, demografik bilgi formu, İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ) ve Öz-Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen verilerin analizi, SPSS 25.0 ve AMOS.24 programı aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi üzerinden incelenmiş, bootstrap sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda korkulu bağlanma ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide öz-şefkatin kısmi olarak azaltıcı bir aracılık etkisi tespit edilmiştir. Güvenli bağlanma ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide öz-şefkatin negatif yöndeki ilişkiyi kısmi olarak azaltıcı etkisi bulunmuştur. Saplantılı bağlanma stili ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide de öz-şefkatin kısmi olarak azaltıcı etkisi tespit edilmiştir. Bu bulgular, literatür ışığında tartışılarak genç yetişkin bireylerin ilişkiye bağımlılıklarını azaltmada bağlanma stilleri ve öz şefkatin önemi üzerinde durulmuş, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between attachment styles of young adult individuals and relationship dependency. The study group consists of a total of 605 participants, 400 of whom are female and 205 are male, aged between 18-45 years old. In order to collect data for the research, informed consent form, demographic information form, Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Spann-Fischer Relationship Dependency Scale (SFRDS), and Self-Compassion Scale (SCS) were used. The data obtained in the study were analyzed through Structural Equation Modeling using SPSS 25.0 and AMOS 24 program and evaluated according to bootstrap results. As a result of the research, a partially mitigating mediating effect of selfcompassion on the relationship between fearful attachment and relationship dependency was found. Self-compassion was found to have a partially mitigating effect on the negative relationship between secure attachment and relationship dependency. Similarly, a partially mitigating effect of self-compassion was found on the relationship between preoccupied attachment style and relationship dependency. These findings highlight the importance of attachment styles and self-compassion in reducing relationship dependency among young adult individuals, and recommendations are made based on the literature.