Ultrason eşliğinde yapılan popliteal arter ve diz kapsülü arası infiltrasyon bloğu (IPACK) için hangi pozisyon en idealdir?
Which USG guided position is the most ideal for the Infiltration Block between the Popliteal Artery and Capsule of Knee (IPACK) ?
- Tez No: 878440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IPACK blok diz arka kapsülü ile popliteal arter arasına lokal anestezik enjeksiyon yöntemi ile siyatik sinirin derin diz dallarını etkilemeyi amaçlar. Bu blokla dizin motor fonksiyonları korunarak ağrı azaltılır. Çalışmamızda prone, supine ve kurbağa bacağı (fleksiyon, abduksiyon) pozisyonunda usg ile ölçümler yaparak blok için en ideal pozisyonu tespit etmek ve bu pozisyonlarda görüntü kalitesini tespit etmeyi amaçladık. Metot Araştırmamızda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 09.01.2023 tarih 01 nolu oturum ve HRÜ 23.01.12 numaralı kararı ile onay alındı. Bu çalışmaya alt ekstremite de hareket kısıtlılığı olmayan, çalışma yapılacak bölgede travma, cerrahi işlem, yanık skarı olmayan ve aktif enfeksiyonu olmayan, Body Mass İndeks (BMI)
Özet (Çeviri)
Ipack block aims to affect the deep knee branches of the sciatic nerve by local anesthetic injection between the posterior knee capsule and the popliteal artery. With this block, the motor functions of the knee are preserved and pain is reduced. In our study, we aimed to determine the most ideal position for the block by making USG measurements in prone, supine and frog leg (flexion, abduction) positions, and to determine the image quality in these positions. Method: Our research was approved by the Ethics Committee of Harran University Faculty of Medicine, session no. 01 dated 09.01.2023 and decision numbered HRÜ 23.01.12. This study included 100 healthy volunteers between the ages of 18 and 65 who had no movement restrictions in the lower extremities, no trauma, surgical procedures, burn scars and active infections in the area to be studied, and a Body Mass Index (BMI)