Türkiye'deki sanat ve kültür yönetimi lisans programlarının müfredat çıktılarında dijital okur yazarlık becerisi bileşenlerinin düzeyinin tespit edilmesi ve ihtiyacın belirlenmesi
Determining the level of digital literacy skill components in the curriculum outcomes of culture and arts management undergraduate programs in Turkey and determining the requirements
  1. Tez No: 878439
  2. Yazar: BAŞAK İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜSTÜNİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Gelişen dijital teknolojiler dünyasında geleneksel müfredat yapıları özellikle yönetim alanlarından mezun olanların, kendi sektörlerinin hızlı değişen yapısına etkin biçimde katılmaları için yeterli olmamaktadır. Yöneticilerin stratejik planlama, bütçe yönetimi, insan kaynakları, iletişim, pazarlama ve satış gibi birçok konuda uzmanlaşması beklenmektedir. Bu konuların uygulamasının dijital teknolojilerden bağımsız düşünülmesi artık mümkün değildir. Kültür sektörü de bu açıdan diğer sektörlerden farklı değerlendirilemez. Bu araştırmanın konusu Sanat ve Kültür sektöründe yönetim pozisyonlarında çalışan kişilerin, dijital okuryazarlık konusundaki durumunu tespit etmek ve Sanat ve Kültür Yönetimi Lisans Programlarında bu becerinin zorunlu müfredata entegre edilmesine yönelik ihtiyacını ortaya çıkarmaktır. Bu sebeple, araştırma tarama modeli kullanılmaktadır. Bu konunun irdelenmesi sırasında betimsel araştırma yapılarak Dünya'da ve Türkiye'de Sanat ve Kültür Yönetimi Lisans programlarının sanatsal, işletme-yönetim ve dijital-bilişim içerikleri ayrıştırılarak ele alınmaktadır. Böylece mevcut olan müfredat içeriği analiz edilerek, eleştirel bir değerlendirmesi yapılmaktadır. Mevcut öğrencilerin bu konudaki düşüncelerini tespit etmek için çıkarımsal yaklaşımla hazırlanmış olan anket tekniği kullanılmaktadır. Sektör çalışanlarının görüşleri ise karma araştırma yöntemi ile tespit edilmektedir. Anket yoluyla toplanan veriler analiz edilmektedir. Aynı zamanda TÜİK, UNESCO gibi kurumların raporları ile araştırma sonuçları desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the world of developing digital technologies, traditional curriculum structures are not sufficient, especially for graduates of management fields, to effectively participate in the rapidly changing structure of their sectors. Managers are expected to specialize in many subjects such as strategic planning, budget management, human resources, communication, marketing and sales. It is no longer possible to consider the application of these issues independently of digital technologies. The cultural sector cannot be evaluated differently from other sectors in this respect. The subject of this research is to determine the digital literacy situation of people working in management positions in the Arts and Culture sector and to reveal the need for integrating this skill into the compulsory curriculum in Arts and Cultural Management Undergraduate Programs. For this reason, the research review model is used. While examining this issue, a descriptive research is conducted and the artistic, business-management and digital-informatics contents of the Arts and Cultural Management Undergraduate programs in the World and in Turkey are discussed by separating them. Thus, the existing curriculum content is analyzed and critically evaluated. A survey technique prepared with an inferential approach is used to determine current students' thoughts on this subject. The opinions of industry employees are determined using the mixed research method. Data collected through surveys are analyzed. At the same time, research results are supported by reports of institutions such as TURKSTAT and UNESCO.