Diz osteoartrit rehabilitasyonunda WII temelli egzersiz oyun terapisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of WII-based exercise game therapy in knee osteoarthritis rehabilitation
  1. Tez No: 878442
  2. Yazar: GÜLER BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı; diz osteoartrit (OA) rehabilitasyonunda yapılandırılmış propriosepsiyon ve kapalı kinetik zincir egzersizleri ile Wii temelli video bazlı oyun egzersiz uygulamalarının kas gücü, propriosepsiyon, postural kontrol ve fonksiyonel düzey üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışmamıza diz osteoartrit tanısı olan 56 birey katıldı. Bireyler randomize olarak Wii bazlı denge eğitim grubu ve yapılandırılmış propriosepsiyon ve kapalı kinetik zincir egzersizleri grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her bir grup haftada 5 gün olmak üzere 3 hafta süren tedavi programına alındı. Tüm bireylerin tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 8. Hafta sonrasında ağrı şiddeti görsel analog skalası, ağrı eşiği algometre, eklem hareket açıklığı gonyometre, kas kuvveti dinamometre, fonksiyonel seviye Womac (The Western Ontario And Mcmaster Universities Osteoarthritis Index) İndeksi ve Lequesne Diz Indeksi, postural kontrol Berg Denge Skalası, fonksiyonel performans Zamanlı Kalk ve Yürü Test, 10 basamak merdiven çıkma süresi, 10 metre yürüme testi, eklem pozisyon duyusu dijital açı ölçer ile değerlendirildi. Tedavi öncesi diz fleksör, diz ekstansör kas kuvveti ve WOMAC indeksi hariç diğer tüm parametrelerde grupların değerleri istatistiksel olarak birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; The aim was to investigate the effects of structured proprioception and closed kinetic chain exercises and Wii-based video-based game exercise applications on muscle strength, proprioception, postural control and functional level in knee osteoarthritis (OA) rehabilitation. 56 individuals diagnosed with knee osteoarthritis participated in our study. Individuals were randomly divided into two groups: a Wii-based balance training group and a structured proprioception and closed kinetic chain exercises group. Each group was included in a treatment program lasting 3 weeks, 5 days a week. Pain intensity with visual analog scale, pain threshold with algometer, joint range of motion with goniometer, muscle strength with dynamometer, functional level with Womac (The Western Ontario And Mcmaster Universities Osteoarthritis Index) Index and Lequesne Knee Index, Postural control with Berg Balance Scale, functional performance with the Timed Up and Go Test, 10-step stair climbing time, 10-meter walking test, and joint position sense with a digital goniometer was evaluated of all individuals before treatment, after treatment and at the end of the 8th week. Before treatment, the values of the groups were statistically similar to each other in all parameters except knee flexor, knee extensor muscle strength and WOMAC index (p>0.05).