Diz osteoartrit rehabilitasyonunda aşamalı motor imgeleme ve sensorimotor egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of graded motor imagery and sensorimotor exercises in knee osteoarthritis rehabilitation
  1. Tez No: 954905
  2. Yazar: EBRU GÜLEK KARADÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DOÇ. DR. SENA TOLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartrit rehabilitasyonunda sinir sistemi eğitimi odaklı Aşamalı Motor İmgeleme (AMİ) ve Sensorimotor (SM) egzersizlerinin etkinliğini konvansiyonel egzersizlerle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Yaş ortalaması 54,85 ± 4,99 yıl olan 45 hasta; AMİ, SM ve kontrol olmak üzere üç gruba randomize edilerek haftada 2 gün, 6 hafta süre ile egzersiz programlarına alınmıştır. Tüm çalışma gruplarına konvansiyonel egzersiz programı uygulanırken; AMİ ve SM gruplarında ek olarak müdahalelere özgü egzersizler çalışılmıştır. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 6. ve 12. haftalarda; katılımcıların ağrı (Numerik Ağrı Skalası), eklem hareket açıklığı (gonyometre), propriyosepsiyon (20°-45°-60° açı tekrarlama testi), lateralizasyon (Recognise Knee® uygulaması), fonksiyon ve yürüme hızı (WOMAC, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi), denge ve düşme riski (Biodex Balance System®) ve hasta memnuniyeti (Dereceli Memnuniyet Anketi) değerlendirilmiştir. Sonuçlarda, 20° propriyosepsiyon (p=0.029), dinamik denge (p=0.006) ve düşme riskinde (p=0.05) AMİ ve SM gruplarında; lateralizasyon doğruluk (p=0.009) ve statik denge anteroposterior salınımda (p=0.042) ise yalnızca AMİ grubu lehine gruplar arasında (p 0.05). Diğer ekstremitenin diz fleksiyonunda sadece AMİ (p=0.032), propriyosepsiyonda sadece SM (p 0.05). İleri analizlerde; diz fleksiyonu, propriyosepsiyon, lateralizasyon doğruluk ve yürüme hızındaki iyileşmelerin yalnızca AMİ ve SM gruplarında takip döneminde sürdürebildiği görüldü. Hasta memnuniyetinde 6. haftada SM grubunda en az memnuniyet bildirilirken (p = 0.027), 12. haftada memnuniyet düzeyleri benzerdi. Sonuç olarak; AMİ ve SM egzersizleri dengeyi geliştirip düşme riskini azaltmada etkili olup, klinik parametrelerde etkisini uzun süre sürdürebilirliği nedeniyle diz OA rehabilitasyonunda destekleyici tedavi olarak uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of Graded Motor Imagery (GMI) and Sensorimotor (SM) exercises focused on nervous system training in knee osteoarthritis rehabilitation in comparison with conventional exercises. Forty-five patients with a mean age of 54.85 ± 4.99 years were randomised into three groups as AMI, SM and control and received exercise programmes 2 days a week for 6 weeks. While conventional exercise programme was applied to all study groups, specific intervention exercises were added in AMI and SM groups.Pain (Numeric Pain Scale), range of motion (goniometer), proprioception (20°-45°-60° angle repetition test), lateralisation (Recognise Knee® application), function and walking speed (WOMAC, Timed Up and Go Test), balance and fall risk (Biodex Balance System®) and patient satisfaction (Graded Satisfaction Questionnaire) were evaluated before and 6th and 12th weeks after treatment. The results showed significant differences in 20° proprioception (p=0.029), dynamic balance (p=0.006) and fall risk (p=0.05) in the AMI and SM groups; lateralisation accuracy (p=0.009) and static balance anteroposterior swing (p=0.042) were significantly different between the groups (p0.05). Significant improvement was found in knee flexion of the other extremity only in AMI (p=0.032), in proprioception only in SM (p0.05). Further analysis showed that improvements in knee flexion, proprioception, lateralisation accuracy and walking speed were sustained only in the AMI and SM groups during the follow-up period. Patient satisfaction was lowest in the SM group at week 6 (p = 0.027), whereas satisfaction levels were similar at week 12. In conclusion, AMI and SM exercises are effective in improving balance and reducing the risk of falls, and are recommended as a supportive treatment in knee OA rehabilitation due to its long-term sustainability in clinical parameters.