Türkiye'nin ihracatında değişen ülke grupları: Seçilmiş Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ticaret üzerine bir analiz
Changing country groups in Turkey's exports: An analysis on trade with selected Arab countries and Turkish Republics
  1. Tez No: 878443
  2. Yazar: SAMIRA YILMAZEL GASIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ÖNÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye'nin ihracatında ülke grubu bazında Türk Cumhuriyetler ve Arap Ülkeleri (İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi seçilmiş ülkeler kapsamında) ile yapılan ihracat ilişkisinde iki ülke grubu arasındaki ihracat yoğunlaşmalarının bir nedensellik ilişkisi sergileyip sergilemediği konusunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda şekillendirilen doktora tez araştırmasının birinci izleme raporunda literatürde Türkiye dış ticaretine ilişkin çalışmalar incelenmiş ve ülke ve ülke gruplarına ilişkin yapılan çalışmalarda hangi unsurların dikkate alınarak ihracat (ve dış ticaret) değerlendirmesi yapıldığı hususuna odaklanılmıştır. Yapılan nedensellik analizi neticesinde, seçilmiş Arap ülkelerine yapılan ihracattan Türk Cumhuriyetlere doğru bir nedenselliğin varlığı tespit edilmiş, bu tespite bağlı olarak Arap ülkelerine yapılan ihracattaki azalmanın Türk Cumhuriyetlere yönlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate whether the export concentrations between the two country groups exhibit a causality relationship in Turkey's export relations with the Turkic Republics and Arab Countries (within the scope of selected countries that are members of the Organization of Islamic Cooperation) on a country group basis. In the first monitoring report of the doctoral thesis research shaped in this direction, the studies on Turkey's foreign trade in the literature were examined and the focus was on the factors that were taken into account in the studies on countries and country groups to evaluate exports (and foreign trade). As a result of the causality analysis, it was determined that there was a causality from exports to selected Arab countries to the Turkic Republics, and based on this determination, it was concluded that the decrease in exports to the Arab countries could be directed to the Turkic Republics.