Ergoterapi bakış açısıyla prematüre doğum öyküsü olan çocukların duyusal profilleri, ayrılık kaygısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sensory profile, separation anxiety, and quality of life in children born prematurely
  1. Tez No: 878450
  2. Yazar: HANDE KABACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma prematüre doğan çocukların gestasyonel yaş ve yoğun bakım öykülerine bağlı yaşadıkları duyusal problemler, ayrılık kaygısı ile buna bağlı yaşam kalitesi seviyelerini değerlendirmek ve prematüre doğan çocukların duyusal profili, ayrılık kaygısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 5-7 yaş arasında, yenidoğan yoğun bakım öyküsü olan 45 prematüre doğan, yenidoğan yoğun bakım öyküsü olmayan 45 term doğan çocuk dâhil edilmiştir. Bireyler Sosyo-demografik Bilgi Toplama Formu, Ayrılık Kaygısı Ölçeği-Ebeveyn Formu, Kidscreen Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Dunn Duyu Profili Bakım Veren Anketi yardımıyla değerlendirilmiş ve sonuçlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmamızda elde edilen veriler lisanlı SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmamızda ortalamalar arasındaki farklılıklar incelenirken t testinden, değişkenler arasındaki ilişki incelenirken pearson korelasyon testlerinden ve ki-kare testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate premature infants' sensory problems, fear of abandonment, and levels of quality of life because of the gestational age and the experiences in the intensive care unit and to examine the relationship between the premature infants' sensory profile, fear of abandonment, and quality of life. The study included 45 premature infants who experienced intensive care units and 45 infants born at term who did not experience intensive care units between 5 and 7 years old. The infants were evaluated with the help of the Socio-Demographic Information Collection Form, Fear of Abandonment Scale-Parent Form, Kidscreen Health-Related Quality of Life Scale, and Dunn Sensory Profile Caregiver Survey, and the relationship between results was assessed. The data were analyzed using a licensed SPSS 25 package program. The differences in the study were investigated with the help of a t-test, and the relationships in the study were established with Pearson correlation tests or Chi-squared tests.