Plasenta previa tanılı kadınların gebelik risk algısının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy risk perception of women diagnosed with placenta previa
- Tez No: 878451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma; Plasenta previa tanılı kadınların gebelik risk algısının değerlendirilmesi amacıyla vaka-kontrol çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma; Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında yatan Plasenta previa tanılı 64 kadın ve Plasenta previa tanılı olmayan 64 kadın olmak üzere toplam 128 gebe ile yürütülmüştür. Veriler;“Demografik Bilgi Formu”ve“Gebelikte Risk Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi ve ki-kare (χ2) testi kullanılmıştır. Plasenta previa grubunda olan gebelerin yaş ortalaması 30,84±5,74 olarak ve kontrol grubunda olan gebelerin yaş ortalaması 28,14±4,78 olarak saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This work; It was conducted as a case-control study to evaluate the pregnancy risk perception of women diagnosed with placenta previa. Research; It was conducted with a total of 128 pregnant women, including 64 women diagnosed with Placenta previa and 64 women without a diagnosis of Placenta previa, who were hospitalized in Ankara Bilkent City Hospital Perinatology Clinic between December 2023 and March 2024. Data; It was collected by“Demographic Information Form”and“Risk Perception Scale in Pregnancy”. In data analysis; Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Test and chi-square (χ2) test were used. The average age of pregnant women in the placenta previa group was found to be 30.84±5.74 and the average age of pregnant women in the control group was 28.14±4.78 (p>0.05).