Düzenleyici devlet anlayışı: Kosova Devleti bağlamında bağımsız düzenleyici kurumlar uygulaması
Understanding of the regulatory state: The practice of independent regulatory agencies in the context of the Kosovo State
- Tez No: 878453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın ana konusu Kosova'daki bağımsız düzenleyici kurumlardır. Bu kurumlarla ilgili tanımlamalar ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, genel olarak şu anlama gelir: hükümet ve vatandaşları adına belirli işlevleri, görevleri veya hizmetleri yerine getirmekten sorumlu olan hükümet yapısı içindeki uzmanlaşmış kuruluşlar. Bu kurumlar, yasaların, yönetmeliklerin ve politikaların uygulanmasından ve çeşitli kamu hizmetlerinin sunulmasından sorumlu oldukları için bir hükümetin işleyişinde hayati bir rol oynarlar. Bu çalışma, Kosova devletinin bağımsız düzenleyici kurumların organizasyonu ve işleyişine ilişkin deneyimini ele almaktadır. İlk olarak, bu çalışma Kosova'da bağımsız düzenleyici kurumların kurulmasının başladığı siyasi-kurumsal koşulları açıklamaktadır. Ardından, mevcut örgütsel ve işlevsel durumlarını tespit etmektedir. İleri, Kosova'daki bağımsız kurumların örgütsel ve işlevsel yönlerinin hem teorik standartlar ve hem de başarılı uygulamaları veya modelleri çerçevesinde incelenmesini ve analizini içermektedir. Ve son kısımda, Kosova'da bağımsız kurumlara ilişkin reform süreci de ayrıntılı olarak açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Elbette, kamu yönetimi disiplini içinde bir konu olarak, önceden, kamu yönetiminin teorik ve kavramsal kısmına önemli bir yer ayrılmıştır. Kamu yönetiminin bir uygulama ve bilimsel bir disiplin olarak doğuşu ve günümüze kadar olan gelişimi ve evrimi açıklanmıştır. Özellikle Yeni Kamu Yönetimi paradigması ve bu paradigmanın bir türevi olarak düzenleyici devlet kavramı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the independent regulatory institutions in Kosova. Although the designations associated with these institutions vary from country to country, they generally mean: the specialized entities within the government structure that are responsible for carrying out specific functions, tasks, or services on behalf of the government and its citizens. These agencies play a vital role in the functioning of a government, as they are responsible for implementing laws, regulations, and policies, and delivering various public services. This paper deals with the experience of the Kosovo state in the organisation and functioning of independent regulatory bodies. First, this study describes the political-institutional conditions under which the establishment of independent regulatory bodies in Kosovo began. Then, it identifies their current organisational and functional status. Next, it examines and analyses the organisational and functional aspects of independent institutions in Kosovo, both in terms of theoretical standards and successful practices or models. In the last part, the reform process of the independent institutions in Kosovo is also explained and evaluated in detail. Of course, as a subject within the discipline of public administration, an important place has already been devoted to the theoretical and conceptual part of public administration. The genesis of public administration as a practice and as a scientific discipline, as well as its development and evolution until today, is explained. In particular, the New Public Management paradigm and the concept of the regulatory state as a derivative of this paradigm have been explained.