Merging ChatGPT with Minecraft: AI chatbots for enhanced user engagement and learning
Minecraft ve ChatGPT'nin birleştirilmesi: Geliştirilmiş kullanıcı etkileşimi ve öğrenimi için yapay zeka konuşma robotları
- Tez No: 878454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada popüler bir oyun Minecraft'ın yapay zeka (AI) ve oyunlaştırma ile olan entegrasyonunun dil öğrenme sonuçları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini az A1 düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip olan iki grup (reşit olmayanlar ve yetişkinler) oluşturmaktadır. Katılımcılar bir aylık olan süre zarfında minimum 4 saat olacak şekilde yapay zeka destekli Minecraft oyunu oynamış olup bu oyuna ilişkin veriler anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve oyun sırasında katılımcıların yazdıkları girdilerin analizi yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın sonucu yapay zeka ile desteklenmiş Minecraft'ın dil edinimine olan tutumu olumlu etkilediğini, katılımcıların verimli ve eğlenceli zaman geçirdiğini ve aynı zamanda bazı katılımcıların test puanlarını da yükselttiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of integrating artificial intelligence (AI) and gaming elements within the popular game Minecraft, on language learning outcomes. The research focuses on how these technologies impact language acquisition and the perceptions of participants regarding their effectiveness in improving English language skills. The study involves two groups with at least an A1 level of English proficiency. Participants engaged in AI-supported Minecraft gameplay for a minimum total of 4 hours with playtime distributed in a month. Data was collected through surveys, pre-post tests, semi-structured interviews and analysis of prompts generated during gameplay. Initial findings indicate a positive impact on language practice and overall gaming experience. However, due to the limited exposure time, significant changes in language skills may require longer gameplay periods. The study suggests that AI and gaming integration has the potential to enhance language learning, highlighting the need for further research to optimize these technologies for language education.