İlkokul Türkçe dil bilgisi öğretiminde Web 2.0 araçları destekli oyunların başarı ve tutuma etkisi
The effect of Web 2.0 tools supported games on achievement and attitude in primary school Turkish grammar teaching
  1. Tez No: 878452
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe dil bilgisi öğretiminde web 2.0 araçları destekli oyunların öğrencilerin akademik başarısına ve Türkçe dersine ilişkin tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada 4. Sınıf Türkçe dersi“Milli Mücadele ve Atatürk”ve“Kişisel Gelişim”temalarına yönelik hazırlanan oyunlar kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Niğde il merkezinde bulunan bir devlet okulunda, 50 kişiden oluşan 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada deneysel modellerden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki şubede gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda web 2.0 araçları ile oluşturulmuş oyunlar, kontrol grubunda ise öğretim programı uygulanmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“ Türkçe Dersi Dil Bilgisi Akademik Başarı Testi”ile Acat tarafından geliştirilen“Türkçe Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan 22 soruluk başarı testinin KR-20 güvenirlik katsayısı .83 hesaplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Türkçe dil bilgisi öğretiminde web 2.0 araçları ile oluşturulmuş oyunların kullanılmasının deney grubu öğrencilerinin akademik başarı puanlarını ve Türkçe dersine ilişkin tutum puanlarını olumlu etkilediği belirlenmiştir. Öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de Türkçe dersine ilişkin tutumlarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of games supported by web 2.0 tools on students' academic achievement and attitudes towards Turkish language teaching.In the study, games prepared for the 4th grade Turkish lesson“National Struggle and Atatürk”and“Personal Development”themes were used. The study group of the research; In the spring semester of the 2022-2023 academic year, it consists of 4th grade students consisting of 50 students in a public school in the city center of Niğde. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The research was conducted in two branches, experimental and control groups. Games created with web 2.0 tools were applied in the experimental group and the curriculum was applied in the control group. The research data were collected with the“Turkish Language Academic Achievement Test”developed by the researcher and the“Attitude Scale towards Turkish Lesson”developed by Acat. The KR-20 reliability coefficient of the 22-question achievement test prepared by the researcher was calculated as .83. The data obtained were analyzed in computer environment by using SPSS package program. As a result of the research; it was determined that the use of games created with web 2.0 tools in teaching Turkish grammar positively affected the academic achievement scores of the experimental group students and their attitude scores towards Turkish lesson. It increased both students' academic achievement and their attitudes towards Turkish lesson.