Ziyaret fenomeni ve Kastamonu il merkezindeki dini ziyaret yerleri
Visit phenomena and religious visit places in Kastamonu provincial center
  1. Tez No: 878457
  2. Yazar: ABDULKADİR KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada halk dini bağlamında ziyaret fenomeni üzerine odaklanılarak, Kastamonu il merkezindeki dini ziyaret mekânlarından olan türbeler incelendi. Nitel çalışma yöntemine bağlı kalınarak literatür incelemesi yanında ziyaretçiler ile mülakatlar yapıldı. Araştırmada veriler tarihi kayıtlar, yazılı belgeler, eski fotoğraflar veya mekânın geçmişine ışık tutabilecek her türlü arşiv materyali, ziyaret yerlerinin tarihi ve kültürel evrimini anlamak için kullanıldı. Dini ziyaretler, folklorik çalışmalar, din sosyolojisi, antropoloji ve ilgili alanlarda yapılmış akademik çalışmalar ve yayınlar, bu konudaki bilgilerin derlenmesi için kullanıldı Ayrıca ziyaretçiler ile mülakatlar yapılarak halk dini bağlamında algıları değerlendirildi. Araştırma sonucunda, Kastamonu ilinde bulunan çeşitli tarihi ve dini türbelerin, bölge halkı ve ziyaretçiler üzerinde derin bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu türbeler, farklı dönemlerde yaşamış önemli şahsiyetlerin metfun olduğu yerler olarak manevi değer taşımaktadır. Yöre halkı ve il dışından gelen ziyaretçiler, bu türbeleri turistik amaçlı ziyaret etmelerinin yanı sıra, çeşitli dileklerini ve dualarını da bu kutsal mekânlarda gerçekleştirmektedir. Kastamonu'nun türbe ve dini ziyaret yerleri, bölgenin dini ve kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Kastamonu'daki türbeler ve dini ziyaret mekânları, yerel halk için sadece dini açıdan değil, aynı zamanda bir araya gelme, manevi deneyimler paylaşma ve kültürel birikimin yaşanması için önemli birer kültürel miras olma özelliğini taşımaktadır. Türbelerdeki ritüellerin ve inançların, geleneksel ve kültürel değerlerle birleşerek zaman içinde oluştuğu görülmektedir. İnsanların türbelere olan ziyaretlerinde dileklerini, şifa arayışlarını ve manevi huzur arzularını bir araya getirdiği gözlemlenmektedir. Türbelerin çevresinde gerçekleştirilen adaklar ve bağışlar, bölgenin sosyal hayatına da önemli bir katkı sağlamaktadır. Kastamonu'nun tarihi türbeleri ve dini ziyaret noktaları, bölgenin derin kültürel mirasını temsil etmektedir. Bu kutsal mekânlar, sadece tarihi yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda insanların manevi huzur bulduğu özel alanlar olarak değerlendirilmektedir. Bu mirası keşfetmek, tarihi zenginliklere saygı göstermek ve korumak gelecek nesillere aktarmak için gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focused on the phenomenon of visiting in the context of folk religion, and tombs, which are religious visiting places in the city center of Kastamonu, were examined. A literature review was conducted adhering to the qualitative study method. In the research, data such as historical records, written documents, old photographs or any archival material that can shed light on the history of the place were used to understand the historical and cultural evolution of the places visited. Academic studies and publications on religious visits, folkloric studies, sociology of religion, anthropology and related fields were used to compile information on this subject. Sources such as news, articles, theses, books and websites and blogs in print or digital media have been used to understand the public perception of places to visit. As a result of the research, it was concluded that various historical and religious shrines in Kastamonu province have a deep impact on the local people and visitors. These tombs have spiritual value as places where important figures who lived in different periods are buried. In addition to visiting these shrines for touristic purposes, local people and visitors from outside the province also realize their various wishes and prayers in these sacred places. Kastamonu's shrines and religious pilgrimages constitute an important part of the region's religious and cultural heritage. Tombs and religious places of pilgrimage in Kastamonu are important areas for local people not only from a religious perspective, but also for coming together, sharing spiritual experiences and experiencing cultural accumulation. It is seen that the rituals and beliefs in the tombs were formed over time by combining with traditional and cultural values. It is observed that people bring together their wishes, their search for healing, and their desire for spiritual peace when they visit shrines. Votive offerings and donations made around the tombs also make a significant contribution to the social life of the region. Kastamonu's historical shrines and religious visiting points represent the deep cultural heritage of the region. These sacred places not only reflect history but are also considered special areas where people find spiritual peace. It is deemed necessary to discover this heritage, respect and protect historical riches, and pass them on to future generations.