Kariyer ve yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan memnuniyeti ve performansına etkisi: Katılım bankacılığı sektöründe bir uygulama
The impact of career and talent management practices on employee satisfaction and performance: An application in the participation banking sector
  1. Tez No: 878475
  2. Yazar: BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, katılım bankacılığı sektöründeki kariyer ve yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan memnuniyeti ve performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışmaktır. Kesitsel nitelikteki bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış ve 2023 yılında katılım bankacılığı çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. 397 çalışan üzerinden analizler yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış ve Yetenek Yönetimi, Kariyer Yönetimi, Çalışan Memnuniyeti ve Çalışan Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yapıldığı ana kütledeki demografik dağılımı göstermek ve ham verilerin özetini sunmak amacıyla frekans tablolarına yer verilmiştir. Anket formunun güvenirliğini değerlendirmek için Cronbach Alpha analizi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenlerin normal dağılımını değerlendirmek için Tek Örnek Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış; ikili gruplar arasında bir farklılık olup olmadığını belirlemek için Mann-Whitney U testi kullanılmış ve iki veya daha fazla değişken grup arasında bir ilişkinin var olup olmadığını belirlemek için Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasında ilişkinin hangi yönde ve hangi derecede olduğunu belirlemek amacıyla nonparametrik testlerden olan Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Analizler, IBM SPSS For Windows 25 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin sonuçlarına bakıldığında çalışanların yetenek ve kariyer yönetimi algılarının, çalışan memnuniyeti ve performansı arasında olumlu ve pozitif yönde bir yönelik ilişki olduğu hipotezleri desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to try to reveal the effects of career and talent management practices in the participation banking sector on employee satisfaction and performance. Quantitative research methods were used in this cross-sectional study and was conducted in 2023 with the participation of participation banking employees. Analyzes were made on 397 employees. Survey technique was used as data collection tool and Talent Management, Career Management, Employee Satisfaction and Employee Performance Scale was used. Frequency tables are included to show the demographic distribution in the population where the research was conducted and to present a summary of the raw data. Cronbach Alpha analysis was used to evaluate the reliability of the survey form. Additionally, the One Sample Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the normal distribution of variables; Mann-Whitney U test was used to determine whether there was a difference between pairs; and the Kruskall Wallis H test was used to determine whether a relationship existed between two or more groups of variables. In addition, it was analyzed with the Spearman correlation test, which is one of the nonparametric tests, in order to determine in which direction and to what degree the relationship was between the variables. Analyzes were carried out with the IBM SPSS For Windows 25 package program. Looking at the results of the data, the hypotheses that there is a positive and positive relationship between employees' talent and career management perceptions, employee satisfaction and performance were supported.