Yetenek yönetimi ve insan kaynakları uygulamalarının çalışanın performansına etkisi
The impact of talent management and human resources practices on employee performance
  1. Tez No: 967187
  2. Yazar: SHAYMAA M. M. ALSHARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE TÜLİN İRGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yetenek yönetimi ve insan kaynakları uygulamaları, çalışanların bilgi, beceri ve potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlayarak bireysel ve kurumsal performansı artırmada kritik bir rol oynar. Etkili bir yetenek yönetimi sistemi, çalışanların doğru pozisyonlara yerleştirilmesini, sürekli gelişim fırsatlarına erişmesini ve kariyer hedeflerine ulaşmasını sağlar. İnsan kaynakları uygulamalarıyla desteklenen bu süreç, çalışan motivasyonunu, işe bağlılığı ve iş doyumunu artırarak performansa doğrudan katkı sunar. Ayrıca, adil performans değerlendirme sistemleri, ödüllendirme mekanizmaları ve eğitim-gelişim faaliyetleri sayesinde çalışanlar kendilerini değerli hisseder ve kurumlarına daha güçlü bir şekilde bağlanırlar. Bu nedenle, yetenek yönetimi ve insan kaynakları uygulamaları, sadece bireysel başarıyı değil, aynı zamanda kurumsal rekabet gücünü de belirleyen temel faktörler arasında yer alır. Bu çalışmanın amacı, 400 hizmet sektörü çalışanı için yetenek yönetimi ve insan kaynakları uygulamalarının çalışanın performansına etkisini belirlemektir. Korelasyon analizi sonucunda, yetenek yönetimi ile performans %86,9 oranında (r=0,869, p=0,000) pozitif yönde anlamlı ilişkili ve sosyal sorumlu insan kaynakları yönetimi ile performans %73,1 oranında (r=0,731, p=0,000) pozitif yönde anlamlı ilişkili çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Talent management and human resources practices play a critical role in enhancing both individual and organizational performance by aiming to effectively utilize employees' knowledge, skills, and potential. An effective talent management system ensures that employees are placed in the right positions, have access to continuous development opportunities, and can achieve their career goals. Supported by human resources practices, this process directly contributes to performance by increasing employee motivation, job engagement, and job satisfaction. Moreover, fair performance evaluation systems, reward mechanisms, and training-development activities make employees feel valued and strengthen their commitment to the organization. Therefore, talent management and human resources practices are key factors not only in individual success but also in determining organizational competitiveness. The aim of this study is to determine the effect of talent management and human resources practices on employee performance for 400 service sector employees. According to the results of the correlation analysis, talent management is positively and significantly associated with performance at a rate of 86.9% (r=0.869, p=0.000), while socially responsible human resources management is positively and significantly associated with performance at a rate of 73.1% (r=0.731, p=0.000).