G20 ülkelerinin emek piyasası açısından karşılaştırılması: Türkiye – Fransa ve Japonya örnekleri
Comparative analysis of labor markets in G20 countries: Examples of Turkey - France and Japan
- Tez No: 878478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu doktora tezinde G20'ye üye olan Türkiye, Fransa ve Japonya'nın emek piyasaları açısından karşılaştırmasına yer verilmiştir. Tezde, özellikle 1980'lerden itibaren Neoliberalizm ve küreselleşmenin hüküm sürdüğü kapitalist sistemin arka planı, gelişme süreci ve emek piyasasındaki etkileri incelenmiştir. G20'nin seçilen üç ülke özelindeki yaptırım gücü ve emek piyasalarındaki uygulamadaki rolü de araştırılmış olup, devlet ve piyasa arasındaki işleyişin önemi, Neoliberal politikalar sebebiyle devletin rolünün piyasalar üzerinde küçülmesi ve buna bağlı olarak emek piyasasında artan eşitsizlik ve gelir dağılımı adaletsizliği konularına değinilmiştir. Bunun yanı sıra, neoliberalizm ile küreselleşme gerçeği reddedilmeyerek neoliberalizmin yarattığı sorunların nasıl telafi edlebileceği? Devletin piyasalar üzerindeki etkisinin neden önemli olduğu? Üç ülke karşılaştırılması yapılarak yer verilmiştir. Tezin güncelliğini sağlamak ve emek piyasasındaki dönüşümü güncel haliyle sunmak için Covid 19 salgın süreci de konuyla ilintili olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Üç ülkenin temel dinamikleri coğrafi, ekonomik, demografik, kültürel ve tarihsel bağlamda farklı olup, G20 paydasında ortak olarak bulunmaları neoliberalizmin etkisinin emek piyasasındaki uygulamadaki farklılıkları ve benzer yönleri vurgulanmıştır. Bu bağlamda, devlet ve emek piyasası arasındaki ilişki ele alınmıştır. Neoliberal politikaların ortaya çıkardığı ekonomik ve siyasal olumsuzlukları en az düzeye indirecek, emek piyasasında rekabetçiliği güçlendirecek ekonomi politik bir modele ve bu modelin uygulanmasına dair önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation compares the labor markets of Turkey, France, and Japan, which are members of the G20. The thesis examines the background, development process, and impact of the capitalist system, which has been dominated by neoliberalism and globalization since the 1980s, on the labor market. The importance of the functioning between the state and the market, the shrinking role of the state in the markets due to neoliberal policies, and the increasing inequality in the labor market and income inequality were also addressed. Moreover, the reality of neoliberalism and globalization is not denied, and how can the problems created by neoliberalism be compensated? Why is the influence of the state on markets important? Three countries will be compared. To keep the thesis up to date and to present the transformation of the labor market in its current form, the Covid 19 pandemic process was also included in the study about the topic. In this context, the connection between the state and the labour market has been discussed. A proposed economic policy model has been presented to minimize the negative economic and political consequences created by neoliberal policies, and to strengthen competitiveness in the labor market.