İşyeri nezaketsizliği ile tükenmişlik arasındaki ilişkide paternalistik liderliğin düzenleyici rolü
The moderating role of paternalistic leadership in the relationship between workplace incivility and burnout
  1. Tez No: 878518
  2. Yazar: FURKAN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK IŞILAY ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İşyeri nezaketsizliği son dönemde alan yazında sıkça incelenen konulardan biri haline gelmeye başlamıştır. Benzer şekilde tükenmişlik de üzerine sıkça çalışmalar yapılan bir konudur. Çalışma ortamında ortaya çıkabilecek bu iki olumsuz durum arasındaki ilişki yine alan yazında yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bu ilişki üzerinde ise toplumumuzda kabul göreceği düşünülen ve ağırlıklı olarak kolektivist toplumlarda kabul gören paternalistik ya da Türkçe ismiyle babacan liderliğin düzenleyici bir etkisinin var olup olmadığını tespit edebilmek için ise bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma ölçekleri olarak Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Cortina İşyeri Nezaketsizliği Ölçeği ve Pellegrini Paternalistik Liderlik Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanmış versiyonları kullanılmıştır. Çalışma farklı sektörlerden katılım sağlayan 369 katılımcıya uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, workplace incivility has become one of the frequently examined topics in the literature. Similarly, burnout is a subject that is often studied. The relationship between these two negative conditions, which can arise in the work environment, has been demonstrated through studies in the literature. This study was conducted to determine whether there is a moderating effect of paternalistic leadership, a concept considered acceptable in our society and predominantly accepted in collectivist societies, on this relationship. The study utilized the Turkish versions of the Maslach Burnout Inventory, Cortina Workplace Incivility Scale, and Pellegrini Paternalistic Leadership Scale. The study was conducted with 369 participants from various sectors.