Work-home spillover of uncivil behaviors
Nezaketsiz davranışların işten eve taşınması
  1. Tez No: 576886
  2. Yazar: DERYA KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mevcut araştırma, işyerinde nezaketsiz davranışın hedefi olan çalışanların, benzer davranışları evde eşlerine yönelik sergileyip sergilemediğini araştırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, mevcut araştırma nezaketsiz davranışların işten eve taşınmasına yönelik bir model önermiştir. Duygusal tükenme, işyeri nezaketsizliğine maruz kalma ile iş-aile çatışması ilişkisinde aracı olarak hipotez edilmiştir. Temel benlik değerlendirmesinin ve psikolojik uzaklaşmanın, işyeri nezaketsizliğinin duygusal tükenme üzerindeki etkisini hafifletmesi beklenmektedir. Duygusal tükenmenin, işyeri nezaketsizliğine maruz kalma ile aile nezaketsizliği sergileme arasındaki ilişkiye aracılık edeceği, iş-aile çatışmasının ise duygusal tükenme ile aile nezaketsizliği sergileme arasındaki ilişkiye aracılık edeceği hipotez edilmiştir. Öz-duyarlılık ve rahatlamanın, iş-aile çatışmasının aile nezaketsizliği sergileme üzerindeki etkisini hafifletmesi beklenmektedir. Mevcut araştırma, açımlayıcı bir temelle, eş desteğinin önerilen yollardaki düzenleyici etkisini incelemiştir. Araştırmanın son örneklemini, her iki zamanda da veri sağlayan 150 çift-gelirli eşler oluşturmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde, işyeri nezaketsizliğinin duygusal tükenmedeki artış ile ilişkili olduğu, bunun ise iş-aile çatışmasındaki artış ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, kadınlarda, erkeklerin temel benlik değerlendirmeleri ve rahatlamalarının kontrol edilmesinin ardından, işyeri nezaketsizliğine maruz kalmanın aile nezaketsizliği sergileme ile duygusal tükenmeyi arttırması aracılığıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Ancak, araştırma bulguları diğer aracılık hipotezleri ile temel benlik değerlendirmesinin, psikolojik uzaklaşmanın, öz-duyarlılığın, rahatlamanın ve eş desteğinin düzenleyici rollerini destekleyememiştir. Mevcut çalışmanın doğurguları, kısıtlıkları ve gelecek çalışmalar için önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine whether employees who are targeted by incivility at work display similar behaviors toward their partners at home. The current study proposed a model for work-home spillover of uncivil behaviors. Emotional exhaustion was hypothesized as the mediator of in the relationship between workplace experienced incivility and work-family conflict. Core self-evaluation and psychological detachment were expected to weaken the effect of experienced workplace incivility on emotional exhaustion. I further, hypothesized that emotional exhaustion would mediate the relationship between experienced workplace incivility and instigated family incivility and that work-family conflict would mediate the relationship between emotional exhaustion and instigated family incivility. Self-compassion and relaxation were expected to weaken the relationship between work-family conflict and instigated family incivility. The current study examined the moderating role of spousal support in the above-mentioned mediation paths on an exploratory basis. The final sample of the study was comprised of 150 dual-earner couples who provided data at two waves. It was found that experienced workplace incivility was related to increased emotional exhaustion, which in turn was related to increased work-family conflict for both wife and husband participants. Moreover, after controlling for husbands' core self-evaluation and relaxation, experienced workplace incivility was indirectly related to instigated family incivility through increased emotional exhaustion for wives only. However, the results failed to support the remaining mediation hypotheses and the moderating roles of core self-evaluation, psychological detachment, self-compassion, relaxation, and spousal support. The implications and limitations of the current study and suggestions for future research are discussed.