Ergenlerde (12-18 yaş) bağlanma stilleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the medium role of psychological strength in the relationship between adolescents (12-18 years old) and psychological symptoms
- Tez No: 878528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi, ergenlerde bağlanma stilleri ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanmış olup örneklemini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde ikamet eden 403 katılımcıdan oluşturmaktadır. Bu katılımcılar, küme örneklemesi yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları arasında; demografik bilgi formu, Anne-Baba ve Akran Bağlanması Envanteri, Kısa Semptom Envanteri ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği bulunmaktadır. Bu analiz, SPSS v23 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bağlanma stilleri ile psikolojik belirtiler arasında önemli bir korelasyon olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın ana analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Aracılık analizleri için özel olarak bootstrap yöntemi kullanılarak güven aralıkları elde edilmiştir. Analizler AMOS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, anne-baba-akran bağlanma düzeyinin, psikolojik belirtilere etkisinde, psikolojik sağlamlığın negatif etkiyi %169 oranında artırarak bir aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, psikolojik sağlamlık, psikolojik belirtilerin görülmesini engellemede anne-baba-akran bağlılığını destekleyerek önemli bir rol oynamaktadır. Bu analizler, araştırmanın temel hipotezlerini desteklemekte olup, ergenlerdeki bağlanma stilleri, psikolojik sağlamlık ve psikolojik belirtiler arasındaki karmaşık ilişkileri anlamamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between attachment styles and psychological symptoms in adolescents. The research was designed within the framework of the relational screening model and its sample consists of 403 participants residing in the Küçükçekmece district of Istanbul. These participants were selected using the cluster sampling method. Among the data collection tools of the research; demographic information form, Parent and Peer Attachment Inventory, Brief Symptom Inventory and Child and Youth Psychological Resilience Scale.This analysis was carried out using the SPSS v23 statistical program. According to the results obtained, it was determined that there was a significant correlation between attachment styles and psychological symptoms. Structural Equation Modeling (SEM) was used in the main analysis of the research. Confidence intervals were obtained using the bootstrap method specifically for mediation analyses. Analyzes were carried out using the AMOS program.According to the results obtained, it was determined that psychological resilience played a mediating role in the effect of parent-peer attachment level on psychological symptoms, increasing the negative effect by 169%. In this context, psychological resilience plays an important role in preventing psychological symptoms by supporting parent-peer attachment. These analyzes support the main hypotheses of the study and contribute to our understanding of the complex relationships between attachment styles, resilience, and psychological symptoms in adolescents.