Günümüz takı tasarımında porselenin 'Nazar olgusu' açısından yorumu
Interpretation of porcelain in today's jewelery design in terms of the 'Eye eye phenomenon
- Tez No: 878530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JANET BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Takı geleneğinin nasıl ortaya çıktığını incelediğimizde aslında insanlık tarihinin başlangıcına varan derinlemesine bir araştırma yapmamız gerekir. Mağara resimleri ile başlayan bu yolculukta vücut resimlerinden sonra takı geleneği ortaya çıkmaktadır. Korunma, büyü, statü, süs; amacı ne olursa olsun takı geçmişe dair ipuçlarını bünyesinde barındıran bir literatür niteliğindedir. Takı geleneğinde etkili olan manevi inançlar birçok değişikliğe uğramış olsa da; bazıları günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır. Günümüz takılarını incelediğimizde pek çok farklı kültürde ve coğrafyada ortak simgelere rastlanıyor olması; inanç sembolizminin halen takılarda kullanılmaya devam ettiğinin bir göstergesidir. Altın, gümüş, bronz, cam malzemelerle üretilen ve farklı formlar barındıran bu takıların tamamı aslında aynı inanca hizmet etmekte; tıpkı ilkel toplumlarda olduğu gibi; kötülükleri uzaklaştırmak, kötülükten korunmak, iyiyi çağırmak ve iyi olmak isteğini barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we examine how the jewelry tradition emerged, we actually need to conduct an in-depth research that goes back to the beginning of human history. In this journey, which begins with cave paintings, the jewelry tradition emerges after body paintings. Protection, magic, status, ornament; Regardless of its purpose, jewelry is a piece of literature tha tcontains cluesabout the past. Although the spiritual beliefs that are in fluential in the jewelry tradition have under gone many changes; Some of the mare stil valid today. When we examine today's jewelry, we find common symbols in many different cultures and geographies; It is an indication that symbolism of faith continues to be used in jewelry. All of these jewelries, produced with gold, silver, bronze and glass materials and containing different forms, actually serve the same belief; just like in primitive societies; It contains the desire to remove evil, to be protected from evil, to call for good and to be good.