Farklı yaş grubundaki çocuklarda, ağız sağlığının yaşam kalitesine etkisinin ebeveyn algısına göre karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effect of oral health on quality of life in children of different age groups according to parental perception
- Tez No: 941512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YİĞİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE ELİF KURU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamız, ağız sağlığı koşullarının çocukların yaşam kalitesine etkisini, ebeveynlerin bu etkileri algılama düzeyini ve bu algının yaş gruplarına göre değişimini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 8-10 yaş grubunda 310, 11-14 yaş grubunda 309 çocuk ve ebeveynleri dahil olmak üzere toplam 1238 kişi katılmıştır. Ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini değerlendirmek için Türkçe geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmış anketler kullanılmıştır. Çalışmamızda çocuklar için CPQ (8-10) ve CPQ (11-14), ebeveynler için ise P-CPQ uygulanmış ve ağız içi muayeneleri yapılarak form doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to examine the effect of oral health conditions on the quality of life of children, the level of perception of these effects by parents and the change in this perception according to age groups. A total of 1238 participants, including 310 children aged 8-10 years and 309 children aged 11-14 years and their parents, participated in the study. The validity and reliability of the questionnaires translated into Turkish have been used for the assessment of oral health-related quality of life. In our study, CPQ (8-10) and CPQ (11-14) for children and P-CPQ for parents were administered and forms were filled out after oral examinations.