Bir kamu hastanesindeki sağlık çalışanlarının kriz yönetimi ve kriz anındaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Crisis menagement and evaluation of views of health workers in a public hospital at the time crisis
- Tez No: 878544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kriz yönetimi, krizin başlangıcından itibaren etkili bir şekilde planlanması ve uygulanması gereken kritik bir süreçtir. Kriz anlarında alınacak kararlar kriz sonuçlarını olumlu yönde değiştirebilir. İyi bir kriz yönetimi stratejisi, hızlı ve etkili bir şekilde tepki vererek işletmenin sürdürülebilirliğini artırabilir. Bu araştırmada Çankırı Devlet Hastanesi'nde çalışanların kriz yönetim durumları ölçülerek sonuçlarına göre dikkate alınması gereken stratejiler belirlenerek kriz yönetimi sürecinde karşılaşılan zorluklara karşı çözümler sunulacaktır. Bu amaçla hastane çalışanlarına anket uygulanmış ve toplamda 226 anket toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde demografik özellikler ve ikinci bölümünde 57 soruluk kriz yönetimine ilişkin durumları değerlendiren sorular sorulmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında çalışanların demografik özellikleri ile kriz yönetime ilişkin genel durumları, kriz öncesi durumları, kriz anındaki durumları ve kriz sonrasındaki durumları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. İkinci aşamasında yine çalışanların demografik özellikleri ile kriz yönetimin alt boyutları olan erken uyarı sinyali toplama, hazırlık ve önleme, hasarın yayılması, onarma ve toparlanma ve öğrenme arasındaki farklılıklara bakılmıştır. Araştırmada elde edilen verileri değerlendirmek için Statistical PackagefortheSocialSciences 23 programı kullanılmış ve demografik özellikler ile kavramların farklılıklarına bakmak için t-testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Analizden elde edilen sonuçlara göre özellikle katılanların kriz eğitimi alma durumları ile kriz yönetim durumları, kriz öncesi durumları ve kriz sonrası durumları aralarında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Bununla beraber kriz eğitimi durumları ile kriz yönetim alt boyutlarında da erken uyarı sinyali toplama, onarma ve toparlanma ve öğrenme arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Bu nedenle hastanelerde kriz yönetimi eğitimlerinin düzenli olarak yapılması ve eğitim içinde kriz yaşama anları için senaryo tabanlı uygulamalar yer alması önemlidir. Bunun sayesinde hastanelerde karşılaşılan kriz durumlarında çalışanların daha sakin kalmaları sağlanıp krizler daha çok büyümeden veya başlamadan önüne geçilip kriz durumları daha rahat atlatılabilir.
Özet (Çeviri)
Crisis management is a critical process that must be planned and implemented effectively from the beginning of the crisis. Decisions taken in times of crisis can positively change the crisis outcomes of the institution. A good crisis management strategy can increase the sustainability of the organization by responding quickly and effectively. This research aimed to measure the attitudes of Çankırı State Hospital employees in crisis situations. For this purpose, a survey was administered to hospital employees, and a total of 226 surveys were collected. In the first part of the survey, demographic characteristics were asked, and in the second part, 57 questions were asked to evaluate attitudes towards crisis management. In the first stage of the research, the differences between the demographic characteristics of the employees and their general attitudes towards crisis management, their pre-crisis attitudes, their attitudes during the crisis, and their attitudes after the crisis were examined. In the second stage, the differences between the demographic characteristics of the employees and the sub-dimensions of crisis management, namely early warning signal collection, preparation and prevention, damage propagation, repair and recovery, and learning, were examined. The Statistical Package for the Social Sciences 23 program was used to evaluate the data obtained in the research, and t-test and ANOVA test were performed to look at the differences in demographic characteristics and concepts. According to the results obtained from the analysis, a significant difference was found between the participants' crisis training status and their crisis management attitudes, pre-crisis attitudes, and post-crisis attitudes. However, a significant difference was found between crisis training situations and crisis management sub-dimensions of early warning signal collection, repair and recovery, and learning. For this reason, it is important to provide regular crisis management training in hospitals and to include scenario-based applications for moments of crisis. Thanks to this, employees can remain calmer in crisis situations encountered in hospitals, crises can be prevented before they grow or begin, and crisis situations can be overcome more easily.