Çağdaş sanatta kapitalizm olgusunun metalaştırılması
Commodification of capitalism in contemporary art
- Tez No: 878545
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çağdaş Sanat'ta metalaşan kapitalizm olgusunu incelemek ve eleştirel bir bakış açısıyla sanatsal çalışmalar aracılığıyla analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda, kapitalist sisteme entegre olduğu düşünülen sanatçılar belirlenmiş ve eserleri detaylı bir şekilde incelenmiştir, böylece kapitalizmin izleri tespit edilmiştir. Ayrıca, belirlenen sanatçıların sanat felsefeleri ve sanatın metalaşması konusundaki görüşleri de değerlendirilmiştir. Çağdaş sanat alanında kapitalizmin metalaşma sürecine dair unsurlar da ele alınmıştır. Bu araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerine dayalı olarak gerçekleştirilen literatür/doküman taramasıdır. Araştırma, betimsel bir çalışmadır. Bu bağlamda; literatür/doküman taraması ve eser analizi inceleme tekniği kullanılarak elde edilen veriler betimlenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu 1960 sonrasında yaşamış altı sanatçı: Andy Warhol, Richard Hamilton, Yayoi Kusama, Eduardo Luigi Paolozzi ve Bedri Baykam oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlara göre, çağdaş sanat alanında kapitalizmin giderek artan bir şekilde metalaştırıldığı ve bu durumu destekleyen sanatçıların bulunduğu ve bu bağlamda sanatın bakış açısından, sistemin içinde var olabilmek için sistemin düzenine ve hegemonyasına olumlu tepkiler verilerek ayakta durulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte; bu düzene uyum sağlayamayan sanatçıların, kendi pazarlarını oluşturma, kültürel dezenformasyona uyum sağlama, sermayeye katkıda bulunma, kendi reklamlarını yapma veya kendi isimlerini bir marka haline getirme gibi unsurları gerçekleştirmesi gerektiği, aksi takdirde sistem dışına itilebileceği ve bunun sonucunda da birçok değerin sanat açısından yok olabileceği ya da yok olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the phenomenon of commoditized capitalism in Contemporary Art and to analyze it from a critical perspective through artistic works. For this purpose, artists who were thought to be integrated into the capitalist system were identified and their works were examined in detail, thus the traces of capitalism were identified. Additionally, the identified artists' philosophies of art and their views on the commodification of art were also evaluated. Elements related to the commodification process of capitalism in the field of contemporary art are also discussed. The method of this research is literature/document scanning based on qualitative research methods. The research is a descriptive study. In this context; The data obtained using the literature/document scanning and work analysis review techniques are described. The sample group of the research consists of six artists who lived after 1960: Andy Warhol, Richard Hamilton, Yayoi Kusama, Eduardo Luigi Paolozzi and Bedri Baykam. According to the results obtained from the findings of the research, it has been concluded that capitalism is increasingly commoditized in the field of contemporary art and that there are artists who support this situation, and in this context, from the point of view of art, they survive by giving positive reactions to the order and hegemony of the system in order to exist within the system. With this; Artists who cannot adapt to this order must perform elements such as creating their own markets, adapting to cultural disinformation, contributing to capital, making their own advertisements or turning their own names into a brand, otherwise they may be pushed out of the system and as a result, many values may disappear in terms of art. It has also been concluded that it has vanished.