Ratlarda oluşturulan 2. derece yanık modelinde EGF'nin yanık iyileşmesineolan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of EGF on burn healing in a second-degree burn model created in rats
  1. Tez No: 878564
  2. Yazar: AHMET DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Yanık yaralanmaları, ciddi sağlık problemlerine yol açarak hastanede yatış süresini uzatmakta ve mortalite oranlarını artırmaktadır. Epidermal Büyüme Faktörü (EGF), hücresel proliferasyonu teşvik eden, epitelizasyonu hızlandıran ve yara iyileşmesinde kritik bir rol oynayan bir büyüme faktörüdür. EGF'nin yara iyileşmesindeki rolü ile ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, EGF'nin yanık iyileşmesi üzerindeki etkilerini değerlendirme amacıyla deneysel bir yanık modeli oluşturulmuş ve EGF ile günlük hayatta kullanılan diğer tedavi yöntemleri karşılaştırılmıştır. Yöntem: Çalışma, toplam 33 sıçan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sıçanlar rastgele üç gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu, Silverdin-Furasin (S-F) grubu ve EGF grubu. Sıçanların sırt bölgelerine ikinci derece yanıklar oluşturulmuş ve 7., 14. ve 21. günlerde yara iyileşme süreçleri histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmiştir. Reepitelizasyon, fibroblast aktivitesi, inflamasyon ve anjiyogenez gibi parametreler incelenmiştir. Bulgular: EGF uygulanan grupta, 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of EGF on Burn Healing in a Second-Degree Burn Model Created in Rats Introduction: Burn injuries lead to serious health problems, prolong hospital stays, and increase mortality rates. Epidermal Growth Factor (EGF) is a growth factor that promotes cellular proliferation, accelerates epithelialization, and plays a critical role in wound healing. Studies on the role of EGF in wound healing are limited. In this study, an experimental burn model was created to evaluate the effects of EGF on burn healing, and EGF was compared with other commonly used treatment methods. Method: The study was conducted on a total of 33 rats. The rats were randomly divided into three groups: control group, Silverdin-Furasin (S-F) group, and EGF group. Second-degree burns were induced on the dorsal regions of the rats, and wound healing processes were evaluated on days 7, 14, and 21 using histopathological and biochemical methods. Parameters such as reepithelialization, fibroblast activity, inflammation, and angiogenesis were analyzed.