Genelleştirilmiş bir kesirli integral operatörü yardımıyla elde edilen Chebyshev ve Grüss tipli integral eşitsizlikler
Some new Chebyshev and Grüss-type fractional inequalities obtained by a generalized fractional integral operator
  1. Tez No: 878566
  2. Yazar: ÇAĞRI AŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, literatürde bulunan bazı kesirli integral operatörlerini genelleştiren, genelleştirilmiş kesirli integral operatörü ele alınmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eşitsizlik, kesirli analiz, kesirli türev ve integral, kesirli integral operatörleri gibi konuların tarihsel gelişimi ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, bu konularla ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, literatürde var olan bazı kesirli integral operatörleri ve genelleştirilmiş kesirli integral operatörleriyle ilgili tanımlar sunulmuştur. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş kesirli integral operatörü ile elde edilen bazı yeni eşitsizlikler ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde, sonuç ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a generalized fractional integral operator, which generalizes some fractional integral operators existing in the literature, is addressed. The thesis consists of five main sections. In the first section, the historical development and importance of topics such as inequalities, fractional analysis, fractional derivatives and integrals, and fractional integral operators are emphasized. The second section provides fundamental definitions and theorems related to these topics. The third section presents definitions of some existing fractional integral operators and generalized fractional integral operators found in the literature. In the fourth section, some new inequalities obtained with the generalized fractional integral operator are presented. Finally, the fifth section includes conclusions and recommendations.