Don't be average: Distinguishing benign social comparisons from mastery goals and harsh social comparisons
Ortalama olma: ıİyı̇huylu sosyal karşılaştırmaları ustalık hedeflerı̇nden ve sert sosyal karşılaştırmalardan ayırmak
  1. Tez No: 878630
  2. Yazar: ENİSE AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JEDEDİAH WİLFRED PAPAS ALLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, başarı hedefi teorisi (Dweck, 1986) çerçevesinde iyi huylu sosyal karşılaştırmalar kavramını ve bu karşılaştırmaların çaba ve performans gibi davranışsal ölçütlerin yanı sıra algılanan yeterlilik, psikolojik baskı, yararlılık ve keyif gibi motivasyon faktörleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Henüz keşfedilmemiş bir alan olan iyi huylu sosyal karşılaştırmalar, bireylerin diğerlerini geçmeye çalışmak yerine ortalama bir düzeyde performans göstermeyi hedefledikleri alternatif bir yaklaşım önermektedir. Çalışma, bilgisayarlı tangram bulmacalarını içeren iki deneyden oluşmaktadır. İlk çalışma, iyi huylu sosyal karşılaştırmanın, motivasyonel ve davranışsal sonuçlarla ilgili olarak sert sosyal karşılaştırmalardan (geleneksel performans hedefi yaklaşımı) ve ustalık hedeflerinden farklı olup olmadığını araştırmıştır. Sonuçlar, katılımcıların iyi huylu sosyal karşılaştırma koşuluna kıyasla ustalık hedefi koşulunda daha yüksek algılanan yeterlilik ve kullanışlılık bildirdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, sert sosyal karşılaştırma koşulundaki katılımcılar, iyi huylu sosyal karşılaştırma koşulundakilere kıyasla daha fazla iv yararlılık bildirmiştir. İkinci çalışma, nötr ve olumlu geri bildirimin iyi huylu sosyal karşılaştırmalar ve ustalık hedefleri üzerindeki etkisini incelemiş ve bir kez daha bu iki hedef arasında ayrım yapmayı amaçlamıştır. Sonuçlar geribildirimin ana etkilerini ortaya koymasa da, yararlılıkla ilgili olarak koşullar ve geribildirim arasında bir etkileşim etkisi bulunmuştur. Katılımcılar, olumlu geri bildirim sağlandığında ustalık hedefi koşulunda iyi huylu sosyal karşılaştırma koşuluna kıyasla daha fazla yararlılık bildirmiştir. Ayrıca, katılımcılar daha az psikolojik baskı yaşadıklarını, daha fazla yararlılık algıladıklarını ve iyi huylu sosyal karşılaştırmalara kıyasla ustalık hedeflerine daha fazla çaba harcadıklarını bildirmişlerdir. Bu bulgular, ilk hipotezlerle çelişerek, iyi huylu sosyal karşılaştırmaların ustalık hedeflerine kıyasla uyarlanabilir olmayan doğasının altını çizmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, iyi huylu karşılaştırmalar sert sosyal karşılaştırmalardan bile daha zararlı olabilir. Ancak bu bulgular, bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of benign social comparisons within the framework of achievement goal theory (Dweck, 1986) and their impact on motivational factors including perceived competence, psychological pressure, usefulness, and enjoyment, alongside behavioral measures such as effort and performance. Benign social comparisons, an unexplored area, propose an alternative approach where individuals aim to perform at an average level rather than striving to surpass (any) other, as traditionally implied through performance-approach goals. The study consists of two experiments involving computerized tangram puzzles. The first study investigated whether benign social comparison differed from harsh social comparisons (traditional performance goal approach) and mastery goals in relation to motivational and behavioral outcomes. The results revealed that participants reported higher perceived competence and usefulness in the mastery goal condition compared to the benign social comparison condition. Additionally, participants in the harsh social comparison ii condition reported greater usefulness compared to those in the benign social comparison condition. The second study examined whether feedback would moderate the effects of social comparisons versus mastery goals. Although the results revealed no main effects of feedback, an interaction effect between conditions and feedback was found regarding usefulness. Participants reported greater usefulness in the mastery goal condition than in the benign social comparison condition when positive feedback was provided. Additionally, participants reported experiencing less psychological pressure, perceiving greater usefulness, and investing more effort in mastery goals compared to benign social comparisons. These findings underscore the non-adaptive nature of benign social comparisons compared to mastery goals, contradicting initial hypotheses. Surprisingly, benign comparisons may be even more detrimental than harsh social comparisons. However, these findings underscore the need for additional research in this field.