Mitokondriyal demir taşıyıcı genlerin kavak ağacında (Populus trichocarpa) genom düzeyinde belirlenmesi ve biyoinformatik analizleri
Genome-wide identification and bioinformatic analysis of mitochondrial iron transporter genes in poplar (Populus trichocarpa)
  1. Tez No: 878673
  2. Yazar: ONUR POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Demir (Fe) hemen hemen tüm organizmalar için gerekli bir mikro besindir ve özellikle fotosentez yapan canlılarda demir gereksinimi çok yüksektir. Bitkilerde, kloroplast ve mitokondri organellerinde demir elementi çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Mitokondrilere demir alınımında rol oynayan MIT (Mitochondrial Iron Transporter: mitokondriyal demir taşıyıcı) genlerinin keşfiyle, mitokondriyal demir dengesi ve önemi daha iyi anlaşılmıştır. Bu çalışma, kavak (Populus trichocarpa) bitkisinde MIT genlerinin genom çaplı belirlenmesi ve biyoinformatik analizlerle yapılarının ortaya konulması amaçlamıştır. Bu bağlamda, kavak bitkisinin genomunda üç adet MIT geni (Potri.001G282400.1, Potri.009G077600.1 ve Potri.016G125200.1) bulunmuştur. Moleküler ağırlık ve izoelektrik nokta değerlerinin ise 34.95-37.23 kDa ile 7.62-9.12 arasında olduğu bulundu. Kavak bitkisinin MIT protein dizilerinin amino asit kompozisyonu incelenmiş olup, yüzde olarak en fazla bulunan amino asit çeşidi ortalama %12.2 ile alanin (Ala) bulunmuştur. Yapılan filogenetik analizler sonucunda, monokot-dikot bitkilerin net bir şekilde birbirinden ayrıldığı tespit edildi. Özellikle, kavak MIT protein dizilerinin söğüt bitkisiyle gruplaştığı belirlendi. Ayrıca, kavak MIT genlerinin kuraklık stresi altında, gen çeşidine bağlı olarak ifade seviyelerinin çeşitlilik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Iron (Fe) is an essential micronutrient for almost all organisms, and iron requirements are particularly high in photosynthetic organisms. In plants, iron is used intensively in the chloroplast and mitochondrial organelles. The discovery of the MIT (Mitochondrial Iron Transporter) genes, which are involved in the uptake of iron into the mitochondria, has led to a better understanding of the mitochondrial iron balance and its importance. The aim of this study was to determine the genome-wide MIT genes in poplar (Populus trichocarpa) and to reveal their structures by bioinformatic analyses. In this context, three MIT genes (Potri.001G282400.1, Potri.009G077600.1 and Potri.016G125200.1) were found in the genome of poplar plant. The amino acid composition of the MIT protein sequences of poplar plants was analyzed and the most abundant amino acid type was alanine (Ala) with an average of 12.2%. Phylogenetic analyses revealed a clear separation between monocot and dicot plants. In particular, it was found that poplar MIT protein sequences grouped with willow plants. It was also found that the expression levels of poplar MIT genes under drought stress varied according to gene type.