Kablosuz kulaklık kullanımının acil hekimlerinin tutum davranış ve dikkat üzerine etkisi
The impact of wireless headphone use on the attitudes, behaviors, and attention of emergency physicians
  1. Tez No: 878711
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
GİRİŞ: Türkiye'deki acil servislerde hekimlerin dikkat seviyesi, yoğun hasta trafiği ve sürekli değişen koşullar altında kritik bir faktördür. Bu çalışma, kablosuz kulaklık kullanımının hekimlerin dikkatini ve iş performansını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde prospektif, randomize, kontrollü ve tek-kör olarak yürütülmüştür. Çalışmamız 16 saat boyunca acilde kablosuz kulaklık kullanarak çalışan 15 hekimden oluşan çalışma grubu ve aynı sürede kablosuz kulaklık kullanmadan çalışan 15 hekimden oluşan kontrol grubu olmak üzere iki grupla yürütülmüştür. Her iki grup katılımcılarına nöbet başlangıcında ve sonunda Stroop testi uygulanarak dikkat seviyeleri ölçülmüştür. Nöbet sonunda yanıtladıkları anket soruları ile davranış ve tutumları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmada, acil servis hekimlerinin kablosuz kulaklık kullanımının dikkat seviyeleri ve iş performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada randomize kontrollü bir tasarım kullanılarak, kablosuz kulaklık kullanan hekimler ile kullanmayanlar arasında dikkat seviyeleri ve iş performansı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Attention level of physicians in emergency departments in Turkey is a critical factor under intense patient traffic and ever-changing conditions. This study aims to assess how the use of wireless headsets can affect physicians' attention and work performance. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted as a prospective, randomized, controlled and single-blinded study in the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital. Our study was conducted with two groups: a study group consisting of 15 physicians who worked in the emergency department using wireless headphones for 16 hours and a control group consisting of 15 physicians who worked without using wireless headphones for the same period. Attention levels were measured by applying the Stroop test to the participants of both groups at the beginning and end of the seizure. FINDINGS: This study investigated the effects of wireless headset use on attention levels and work performance of emergency physicians. Using a randomized controlled design, attention levels and work performance were compared between wireless headset users and non-users.