Port katater yerleştirilmesi esnasında dinletilen müziğin hastaların kaygı, korku ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of music intervention during port catheter insertion on patients' anxiety,fear, and pain levels
- Tez No: 961490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNAY İSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, port katater yerleştirilmesi esnasında dinletilen müziğin hastaların algıladıkları kaygı, korku ve ağrı düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Kasım 2023 – Kasım 2024 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümüne Port Kateter yerleştirilmesi planlanan hastalar alınmıştır. Bu hastalardan 18 yaş üzeri, biliişsel algılama problemi olmayan ve çalışmayı katılmayı kabul eden hastalar dahil edilmiştir. İşitme problemi olan, ağrısı olan ve müzik dinlemek istemeyen hastalar dışlanmıştır. Örneklem seçiminde Basit Randomizasyon yapılmış, örneklem kriterlerine uyan ve araştırmaya alınan ilk hasta müzik dinletilen gruba (müzik grubu), ikinci hasta müzik dinletilmeyen gruba (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Her grupta 50 hasta olmak üzere toplam 100 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hasta müzik grubunda ise işlem öncesi kablosuz kulak içi bir kulaklık hastaya takılmıştır ve işlem boyunca Acemairan Makamından Musiki veya Enstrümantal Türk Halk Müziği dinletilmiştir. Müzik dinletisi hasta anjio odasına girdiği andan başlayıp işlem sonuna kadar sürmüştür. Kontrol grubundaki hastalara müzik dinletilmeden işlem gerçekleştirilmiştir. Tüm port kateterler aynı girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yerleştirilmiştir. İşlem öncesi ve sonrası hastaların yaşamsal bulguları ölçülmüş, korku düzeyi“Cerrahi Korku Ölçeği”ve kaygı düzeyi“Durumluluk Kaygı Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. İşlemden hemen sonra ise hastaların işlem esnasındaki ağrı düzeyleri“Görsel Kıyaslama Ölçeği”değerlendirilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler ise çalışma gruplarına kör olan bir teknisyen tarafından yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımlar, varyans analizi, ki-kare, Student t testi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için; İzmir Bakırçay Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yazılı, araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan yazılı/sözlü izin alınmıştır. Araştırma sonucunda; müzik grubundaki hastaların yaş ortalaması 59,34±9,34 yıl, kontrol grubundakilerin ise 62,06±9,31 yıl olarak belirlenmiştir. Hastaların %56,0'ı müzik grubunda ve %50,0'ı kontrol grubunda erkek, %44,0'ı müzik grubunda ve %50,0'ı kontrol grubunda kadındır. Müzik ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından fark saptanmamıştır. Müzik grubundaki hastaların memnuniyet puan ortalaması 7,08±2,41 (medyan 7,5) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of music intervetion during port catheter insertion on patients' perceived levels of anxiety, fear, and pain. Patients scheduled for port catheter insertion in the Interventional Radiology Department of İzmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital between November 2023 and November 2024 were included in the study. Patients over the age of 18, without cognitive impairments, and who agreed to participate were included, while those with hearing problems, existing pain, or who did not want to listen to music were excluded. A simple randomization method was used for sampling. The first eligible patient was assigned to the music group, and the second to the control group. A total of 100 patients, with 50 in each group, comprised the study sample. In the music group, patients wore wireless in-ear headphones before the procedure and listened to either classical Turkish music in the Acemairan mode or instrumental Turkish folk music throughout the entire procedure. The music started when the patient entered the angiography room and continued until the end of the procedure. Patients in the control group underwent the procedure without music. All catheter insertions were performed by the same interventional radiologist. Vital signs were measured before and after the procedure. Fear levels were assessed using the Surgical Fear Questionnaire, anxiety levels using the State Anxiety Inventory, and pain levels immediately after the procedure using the Visual Analog Scale. All assessments were conducted by a blinded technician. Data were analyzed using frequency and percentage distributions, variance analysis, chi-square test, and Student's t-test. The mean age of patients in the music group was 59.34±9.34 years, and 62.06±9.31 years in the control group. In the music group, 56.0% were male and 44.0% were vi female; in the control group, 50.0% were male and 50.0% were female. There was no significant difference between the groups in terms of age and gender. The mean satisfaction score of patients in the music group was 7.08±2.41 (median 7.5).