Place-making for knowledge and innovation in Türkiye: thecase of METU Technopark, Ankara
Türkiye'de bilgi ve inovasyon için mekân üretimi: ODTÜTeknopark, Ankara
  1. Tez No: 878747
  2. Yazar: İMRAL TUÇ TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bilgi ve yeniliğin artan önemi ile birlikte, kentler, bilgi alışverişi ve ekonomik büyüme üzerinde uzmanlaşmış alanların üretilmesi ile evrilmektedir. Bilgiyi ve yeniliği üretmek ve aktarmak için, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde inşa edilen teknoloji geliştirme bölgeleri (TGB'ler), artık yeni işletmeleri çekerek, ekonomik büyümeyi destekleyerek, bilgi alışverişini sağlayarak ve yenilikçi araştırmaları teşvik ederek bilgi ekonomisinden yararlanan bağımsız ekonomik birimler olarak tanımlanmaktadır. Farklı ülkelerdeki TGB'lerin birbirlerine benzerlikleri bulunmakla birlikte, bu TGB'ler hâlâ bulundukları ülkeye özgü özelliklerini ve yerel ve ulusal aktörlere, süreçlere ve geçmişlere dayalı farklılıklarını korumaktadır. Bu doktora tezi, ODTÜ Teknopark örneğini ele alarak, Türkiye'deki TGB'lerdeki yer oluşturma süreçlerini derinlemesine incelemektedir. TGB'lerdeki beş yer oluşturma parametresini (mekânsal, kurumsal, insan sermayesi, aktörler ve ağlar) tanımladıktan sonra, söz konusu parametrelere göre, ODTÜ Teknopark'taki üç farklı alanı inceleyerek, her bölgenin kendisine özgü ilişkilerini ve süreçlerini ortaya koymaktadır. Firmaların büyüklüklerine ve teknoparkta geçirdikleri sürelere ilişkin anket ve derinlemesine görüşmelerin incelenmesi sonucu, algılanan tekdüzeliğe rağmen, teknoparkta çok çeşitli ve karmaşık ilişkilerin ve süreçlerin varlığını ortaya çıkarmaktadır. Kuruluş, proje geliştirme, ticarileştirme, ihraç ve ağ oluşturma dahil olmak üzere, firma davranışları, firma büyüklükleri, firmaların bölgede geçirdikleri süre ve konumlarına göre farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, bu doktora tezi, TGB'lerin, bağlama ve duruma özgü özelliklerine işaret ederek, aynı bölgede ve aynı kurumsal çerçevede bulunmanın aynı sonuçları doğurmadığını, dolayısıyla, farklı yer yapma süreçlerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rising importance of knowledge and innovation, cities are evolving through specialized areas dedicated to knowledge exchange and economic growth. The technology development zones (TDZs) built in both developed and developing countries to organize, produce, and transfer knowledge and innovation are now recognized as independent economic entities, benefiting from the knowledge economy by attracting new businesses, bolstering economic growth, and fostering innovation and knowledge exchange. Despite their similarities across countries, such TDZs still maintain their nation-specific characteristics and differences based on local and national actors, processes, and histories. This PhD thesis explores the place-making processes in TDZs in Türkiye, using the METU Technopark as a case study. After defining the five place-making parameters (spatial, institutional, human capital, actors and networks) of TDZs, it reveals diverse interrelations and processes among these parameters that are specific to the three distinct parts of the METU Technopark. The in-depth analyses of the surveys and interviews with the firms regarding their size and time spent in the TDZ unveiled the presence of diverse and complex relationships and processes despite a perceived uniformity. Firm behaviors, including their establishment, project developments, commercialization, export and networking, vary based on size, the time spend in TDZ, and location. Finally, the thesis reveals that being in the same region and within the same institutional framework does not yield the same results, indicating the context- and case-specific features of the TDZs so there are different place-making processes.