Essays on economic consequences of a political conflict: 2015 Russia-Türkiye dispute
Politik sürtüşmelerin iktisadi sonuçları: 2015 yılı Türkiye-Rusya gerilimi
  1. Tez No: 878748
  2. Yazar: CANAN YÜKSEL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin temel amacı, 24 Kasım 2015 tarihinde Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında başlayan politik gerilimin ekonomik etkilerini analiz etmektir. Rusya, bu olay sonrası ikili turizm faaliyetlerini kısıtlayan maddeler de içeren bir dizi ekonomik yaptırım kararı almıştır. Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı bakımından ikinci önemli ülke olan Rusya'nın bu tedbirleri Türkiye turizm sektörünü derinden etkilemiştir. Bu tezde turizm faaliyetlerini hedefleyen söz konusu kısıtlamaların turizm sektörü üzerindeki etkileri ve diğer sektörlere şokun yayılma boyutu, mikro düzeydeki veri setleri kullanılarak incelenmektedir. Tez üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, idari kayıtlardan derlenen iş yeri düzeyinde veriler kullanılarak, politik şokun turizm sektöründeki iş yerleri üzerindeki etkisi ortaya konmaktadır. İkinci makalede, birebir eşleşmiş iş yeri-çalışan verileri kullanılarak sektörde uzun süreli çalışanların şok sonrası dönemdeki ücret ve istihdam durumları analiz edilmektedir. Ayrıca bu makale, turizm sektöründeki çalışanlara dair kapsamlı bir genel betimleme sunmaktadır. Üçüncü makale, şokun ticari ilişkiler yoluyla turizm dışı firmalara yayılma boyutunu ele almaktadır. Firma bilançolarına ve firmadan firmaya ticari işlemlere ilişkin idari kayıtlar kullanılarak, 2015 yılında turizm firmalarının tedarikçisi veya müşterisi olan turizm dışı sektördeki firmaların da bu politik şoktan olumsuz etkilendiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the economic impact of the political conflict between Russia and Türkiye which began after Türkiye shot down a Russian warplane on the Syrian border on 24 November 2015. In response, Russia announced a package of economic sanctions, some of which restricted bilateral tourism activities. As the second most important country in terms of the number of visitors coming to Türkiye, these measures by Russia had a profound impact on the Turkish tourism sector. We examine the impact of these restrictions on the Turkish tourism sector and their spillover to other sectors using micro-level datasets. The dissertation consists of three essays. In the first essay we document the differential impact of the political shock on tourism establishments, using an establishment-level dataset constructed from administrative records. In the second essay, we analyze the impact on the labor market using a matched employer-employee dataset. This essay provides a comprehensive overview of the tourism labor market and an empirical analysis of the employment and earnings trajectories of the long-tenured workers in the post-2015 period. The third essay examines the transmission of the shock to non-tourism firms through trade relations. Using administrative records on firms' balance sheets and firm-to-firm trade transactions, we show that firms in non-tourism firms that traded with tourism firms in 2015, were also negatively affected by this political shock.