Ankara ili Elmadağ ilçesi kırsal yöre köpeklerinde görülen mide-bağırsak helmintlerinin yayılışı ve insan sağlığı yönünden önemi
The Distribution and public health importance of gastro-intestinal helminths in dogs in Elmadağ area, Ankara
  1. Tez No: 11108
  2. Yazar: HARUN ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 39 - 6. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışma Elmadağ ilçesi ve yöresi köpeklerinde mi de-bağırsak helmint enfeksiyonlarının yayılışını saptamak amacı ile yapıldı. Bunun için toplam 121 köpekten dışkı örne ği alınarak yüzdürme (flotasyon) ve Baermann yöntemleri ile kontrol edildi. Bakısı yapılan toplam 121 dışkıdan 98 'inde (%80.99) helmint enfeksiyonu saptandı. Enfekte dışkılarda 4'ü nematod, bir 'i de cestod olmak üzere enas 5 tür helmint yu murtası saptanmıştır. Bulunan helmint yumurtaları Taeniidae sp. (% 46.28), Toxacaris leonina (% 42.97), Uncinaria stenocephala (% 15.70), Toxocara canis (% 13.22) ve Trichuris sp.(%6.61) olarak teşhis edilmiştir. Enfekte köpeklerin 85 'inde (% 53.71) bir, 19 'unda (% 15.70) iki, 10'unda (% 8.26) üç, 2'sinde {% 1.65) dört ve 2 'sinde (% 1.65) beş tür helmint yumurtasına rastlandı. Helmint enfeksiyonuna ençok bir yaş grubundaki kö peklerde (% 100) rastlandı. Köpeklerin yaşları arttıkça en feksiyon oranında azalma görüldü. Köpek cinsiyetlerine göre helmint enfeksiyonlarının dağılımında herhangi bir fark bulunmadı. Bakısı yapılan köpekler üç grupta toplanmış olup hel mint enfeksiyonuna çoban köpeklerinde % 85.71, bahçe köpekle rinde % 78.37, av köpeklerinde % 42.85 oranında rastlandı. Bu bölgede U. stenocephala, T. canis ve Taeniidae sp. enfeksiyonlarının yüksek oranda görülmesi halk sağlığı açı sından da tehlikeli olabilir.
Özet (Çeviri)
- 40 - 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The Distribution and Public Health Importance of Gastro- intestinal Helminths in Dogs in Elmadağ Area, Ankara. This study was carried out to determine the spread of gastro- intestinal helminth infections in dogs in Elmadağ and its vicinity. For this purpose totally 121 dog faecal samples were examined by the flotation and Baermann methods. Helminth enfections were encountered in 98 ( 80.99 %) of all the examined faecal samples. Five different helminth eggs (four nematodes, one ces- tode) were found in the infected faecal samples. Helminth eggs found were identified as follows: Tae niidae sp. ( 48.28 %), Toxascaris leonina ( 42.97 %), Uncina ria stenocephala ( 15.70 %), Toxocara canis ( 13.22 %) and Trichuris sp. ( 6.61 %). Sixty-five ( 53.71 %), nineteen ( 15.70 %), ten ( 8.26 %), two ( 1.65 %), two ( 1.65 %) of the infected dogs were found with one, two, three, four and five different helminth species respectively. The highest helminth infection was found in the one year old dogs. There was a decrease in infec tion in older animals. The sex of the host had no significant influence on the degree of helminth infections. The dogs examined were divided into three groups, prevalence was highest (85.71 %) among sheep dogs, followed by domestic dogs (78.37 %) and hunting dogs (42.85 %).- 41 - High prevalence of U.stenocephala, T.canis and espe cially Taeniidae sp. in dogs is considered critical from the point of public health importance in that area.