Collaboration and reflection in english language teaching practicum: Insights from the practicum lesson study model
İngiliz dili eğitimi öğretmenlik uygulamasında yansıtıcı düşünme ve işbirliği: Öğretmenlik uygulamasında ders araştırması modelinden gözlemler
- Tez No: 878758
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu doktora tezi, İngilizce öğretmenliği alanında öğretmenlik uygulaması kapsamında öğretmen adayları, uygulama öğretmenleri ve danışmanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanan Öğretmenlik Uygulaması Ders Araştırması (PLS) modelinin uygulanmasını araştırmaktadır. Tasarım tabanlı araştırma çerçevesi ve çoklu durum çalışması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, PLS modelini iki aşamada sekiz farklı durum çalışması üzerinden değerlendirmekte, her bir vaka için izlenen aşama ve adımların içerikleri, yapılan düzenlemeler, ders anlatımları ve tartışma toplantıları detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Katılımcıların kullandığı gözlem notlarından kesitler ve toplantı tutanakları her durum çalışmasının açıklamalarına dahil edilmiş, toplantıların deşifre edilmiş içerikleri; tanımlama, açıklama ve yaratma olmak üzere üç yansıtma sürecine dayalı kodlama şeması üzerinden incelenmiştir. Ayrıca, katılımcıların modelden duydukları memnuniyet seviyeleri, modelin faydaları ve karşılaştıkları zorluklar hakkındaki görüşleri yarı yapılandırılmış mülakatlar ve bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma, PLS modelinin önemli faydalarını vurgulamakta, bunlar arasında gelişmiş kişisel ve akran yansıması, işbirlikçi uygulamalar bulunmaktadır. Bu süreçler, öğretmen adaylarının gerçek zamanlı gözlemler ve geri bildirimlere dayanarak öğretim stratejilerini dinamik bir şekilde ayarlamalarını, toplantılardaki önerileri pratik sınıf deneyimleriyle etkili bir şekilde bütünleştirmelerini önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte, çalışma çeşitli görüşleri yönetme ve bilgi yoğunluğu ile başa çıkma gibi zorlukları da ortaya koymaktadır. Yansıtma süreçlerinin detaylı analizi tartışılmış ve bulgular ışığında çeşitli öneriler listelenmiştir. Bu tez, PLS uygulamasının detaylı bir keşfini sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için çeşitli önerilerde bulunmaktadır; bunlar arasında zaman içinde inanç ve kimlikteki değişikliklerin daha yakından incelenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the implementation of the Practicum Lesson Study model tailored for the use of preservice teachers, mentor teachers, and advisors during ELT practicum. Employing a design-based research framework alongside a multiple case study design, the research evaluated the PLS model through eight distinct cases across two phases, exploring the nature of the stages and steps followed in each case with detailed descriptions of procedural arrangements, teaching sessions and discussion meetings. Snapshots from observation notes used by the participants and meeting transcripts were included in each case description and the content of the meetings were examined through coding scheme based on three reflection processes; describing, explaining, and creating. Moreover, views of the participants towards their satisfaction levels, benefits, and challenges of the model were also obtained through semi-structured interviews and a questionnaire. The research underscores significant benefits of the PLS model, which include improved self and peer reflection, collaborative practices. These processes notably facilitated PSTs' abilities to dynamically adjust teaching strategies based on real-time observations and feedback, effectively integrating their suggestions in the meetings with practical classroom experiences. However, the study also reveals challenges such as managing diverse opinions and coping with information overload. The detailed analysis of reflection processes is also discussed and implications were listed in light of the findings. This dissertation provides a detailed exploration of PLS implementation and several suggestions were made for future research such as closer examination of change in beliefs and identity over time.