Akut özofagus varis kanaması olan hastalarda endoskopi zamanlaması ile mortalite arasındaki ilişki
The relationship between timing endoscopy and mortality in patients with acute esophagal varicole bleeding
  1. Tez No: 878757
  2. Yazar: AYŞEGÜL CALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Akut özofagus varis kanamasında endoskopinin optimal zamanlaması net olarak bilinmemektedir. Çalışmanın amacı klinik özellikler, etiyolojik farklılıklar, prognostik skorlamalar, endoskopik bulgular ve uygulanan tedavileri de göz önünde bulundurarak endoskopi zamanlaması ile mortalite arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 2019- 2023 tarihleri arasında başvuran akut özofagus/mide varis kanaması olan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Birincil klinik sonlanım ölümdür. Kaydedilen diğer sonuçlar arasında kan transfüzyon ihtiyacı, yeniden kanama (rebleeding), hastanede kalış süresi ve yoğun bakım ihtiyacı yer almaktadır. Çalışmada endoskopiye kadar geçen sürenin mortalite ile ilişkisini değerlendirmek için lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar iki farklı endoskopik müdahale süresi, 12 saat içinde yapılanlar ve 12 saatten sonra yapılanlar olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilmiş olup endoskopi süreleri ayrıca sayısal olarak da incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 63'ü (%35,4) kadın ve 115'i (%64,6) erkek olmak üzere toplam 178 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 60,3±13,3 (min=19-maks=88) yıldır. Hastaların %84,7'sinde ES ihtiyacı, %24,3'ünde rebleeding görülmüş iken %61,2'sinde 12 saat ve daha kısa sürede endoskopi olmuş ve %38,8'ine ise 12 saat sonrasında yapılmıştır. Hastaların %18,1'inde hastanede ölüm var iken, 30 günlük mortalite %15,8; hastaların %83'ünde YBÜ yatışı vardır. Rebleeding olan hastaların (p=0,014) ve nipple sign olanlarda mortalite görülme oranı (%26,8) nipple sign olmayanlarda mortalite oranından (%12,5) anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,028). ES ihtiyacı olanlarda mortalite oranı (%18,8) ES ihtiyacı olmayanların oranından (%0) anlamlı şekilde yüksektir (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Objective: The optimal timing of endoscopy with acute gastroesophageal variceal bleeding is unknown. The aim of this study was to evaluate the association between timing of endoscopy and clinic outcomes of patients with acute variceal bleeding. Method: Patients with acute esophageal/gastric variceal bleeding who were admitted to Ankara Bilkent City Hospital between 2019 and 2023 were evaluated retrospectively. The primary clinical outcome is death. Other outcomes recorded included hemostasis, need for blood transfusion, rebleeding, length of hospital stay, need for intensive care, and stigma during endoscopy. Logistic regression analysis was used in the study to evaluate the relationship between time until endoscopy and mortality. The results were evaluated separately for two different endoscopic intervention times, those performed within 12 hours and those performed after 12 hours, and the endoscopy durations were also examined numerically. Results: A total of 178 patients, 63 (35.4%) women and 115 (64.6%) men, were included in the study. The average age of the patients is 60.3±13.3 (min=19-max=88) years. ES was required in 84.7% of the patients and rebleeding was observed in 24.3%, while endoscopy was performed in 12 hours or less in 61.2% and 38.8% was performed after 12 hours. While 18.1% of patients died in hospital, 30-day mortality was 15.8%; 83% of patients have ICU admission. The age of patients with mortality was significantly higher than the age of patients without mortality (p = 0.037). Nipple sign was found to be significantly higher than the mortality rate (12.5%) in those without nipple sign (p=0.028). There was no significant difference between etiologies in terms of mortality and presence of rebleeding (p>0.05). While the mortality rate for those with CHILD category a is 2.2%, for those with b category it is 19.8%, and for those with c it is 22.2%, and there is a significant difference between them (p = 0.013).