Quercetin'in anti-karsinojenik etkilerinin meme kanseri hücrelerinde incelenmesi
Examination of the anti-carcinogenic effects of Quercetin in breast cancer cells
- Tez No: 878760
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA BİRİNCİ KUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Farmasötik Toksikoloji, Biology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Triple-negatif meme kanseri (TNBC), agresif davranışı ve sınırlı tedavi alternatifleri nedeniyle önemli bir engel olmaya devam etmektedir. Doğal süreçlerle oluşan flavonoid grubu bileşiklerden biri olan Quercetin ve laboratuvar ortamında sentezlenen ZP4 molekülü, birçok deneysel ortamda umut verici kanser karşıtı özellikler göstermiştir. Bu çalışma, Quercetin ve ZP4'ün ayrı ayrı ve kombinasyon halinde triple-negatif meme kanserine (TNBC) karşı etkinliğini MDA-MB-231 hücreleri kullanarak değerlendirmektedir. Çalışmanın temel amacı, Quercetin ve ZP4'ün MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki sitotoksik ve anti-proliferatif etkilerini değerlendirmek olup, ayrıca Quercetin ve ZP4'ün birlikte kullanımının kanser karşıtı özelliklerini artırıcı bir sinerjik etkiye sahip olup olmadığını belirlemeyi hedeflemiştir. Yöntemler kapsamında, çalışma hücre canlılığını ölçmek için Sulforhodamine B (SRB) testini kullanmış, Kombinasyon etkinliğini (sinerjistik, aditif veya antagonistik) değerlendirmek için kombinasyon indeksi CalcuSyn programı ile analiz edildi, ve hücre ölümünü morfolojik olarak değerlendirmek için ikili floresan boyama tekniklerini kullanmıştır. Bu yöntemler, Quercetin, ZP4 ve bunların kombinasyonunun hücre büyümesinin inhibisyonu üzerindeki etkisini belirlemek için kullanılmıştır. Tartışma bölümünde, hem Quercetin hem de ZP4, MDA-MB-231 hücrelerinin sağkalım oranında verilen doza doğru orantılı olarak bir azalma göstermiş, kombinasyon tedavisi her bir bireysel bileşik ile kıyaslandığında hücre proliferasyonu üzerinde daha yüksek bir inhibe edici etkiye sahip olmuştur, potansiyel sinerjik etkileşimlerin olabileceğini önermektedir. Floresan boyama görüntüleri, özellikle birlikte tedavi ile apoptotik morfolojide hücre ölümünde bir artışı doğrulamıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, hem Quercetin hem de ZP4, TNBC hücreleri üzerinde önemli anti-karsinojenik özellikler göstermekte olup, birlikte kullanıldıklarında etkinlikte daha büyük bir iyileşme sağlayan bir sinerjik etkiye sahiptirler. kombinasyonun daha düşük dozların kullanımına olanak sağlaması, hücre canlılığını azaltması, ve apoptozisi indüklemesi bakımından daha etkili bulundu. Bu bulgular, her iki bileşiğin eş zamanlı kullanımının TNBC gibi dirençli meme kanseri formlarını tedavi etmek için umut verici bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, agresif maligniteler için tedavi stratejisi olarak doğal ve sentetik maddelerin kombinasyonunun kullanımı olasılığını vurgulamakta olup, Quercetin ve ZP4'ün birlikte sinerjik olarak nasıl çalıştığına dair temel süreçleri incelemek ve kanser tedavisindeki potansiyel klinik faydalarını değerlendirmek için ek araştırmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, specifically triple-negative breast cancer (TNBC), Persists as a significant impediment due to its assertive conduct and restricted therapeutic choices. Quercetin, a naturally occurring flavonoid, and ZP4, a synthetically produced molecule, have demonstrated promising anticancer properties in various experimental settings. This study assesses the effectiveness of each treatment separately and in combination against TNBC using MDA-MB-231 cells. The primary aim was to assess the cytotoxic and anti-proliferative properties of Quercetin and ZP4 on these cells and determine if their concurrent usage could provide a synergistic effect, enhancing their anticancer properties. The study utilized the Sulforhodamine B (SRB) assay to measure cell viability, the combination index was analyzed using the CalcuSyn program to evaluate the combination efficacy (synergistic, additive, or antagonistic) and employed double staining techniques to evaluate apoptosis and necrosis, and the wound healing to examine the impact of Quercetin and ZP4 on the metastatic capabilities of MDA MB 231 cells, thereby determining the impact of different concentrations of Quercetin, ZP4, and combination of both on the inhibition of cell growth. Observations from fluorescent staining techniques revealed that both Quercetin and ZP4 exhibited a decrease in the survival rate of MDA-MB-231 cells, with the extent of reduction being directly proportional to the dosage administered. The combination had an increased inhibitory impact on cell proliferation compared to each individual compound, suggesting potential synergistic interactions. Fluorescent staining assays verified an augmentation in apoptotic cell death, particularly with the combination group. These findings indicate that both Quercetin and ZP4 possess substantial anti-carcinogenic properties on TNBC cells, and when used together, they have a synergistic impact, more effective in terms of allowing the use of lower doses, reducing cell viability, and inducing apoptosis. The simultaneous utilization of both compounds may be a promising approach for treating resistant forms of breast cancer, such as TNBC. The study highlights the possibility of using a combination of natural and synthetic substances as a treatment strategy for aggressive malignancies and warrants additional investigation to examine the fundamental processes by which Quercetin and ZP4 work together synergistically, and to evaluate the potential clinical usefulness of their combined use in cancer treatment.