Import substitution under currency depreciation: Exporters versus locally oriented firms
Döviz kurunda değer kaybı ve ithal ikame: İhracatçılar ve yurt içi satıcılar
- Tez No: 878761
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, büyük bir döviz kuru şokunun ardından Türk imalat firmalarının ithalat yoğunluklarını farkların farkı yöntemini kullanarak incelemektedir. Sonuçlar döviz kuru şokunun incelenen firmaların ithalat yoğunluğunu azalttığını ima etmektedir. Kurdaki ani değer kaybı yurtiçi satıcıları ihracatçılardan daha fazla etkilemiş, ithalatlarını azaltmaya ve ihracatçılara kıyasla yerel alternatiflere daha fazla yönelmeye zorlamıştır. Ayrıca, farklılaşmanın arkasındaki mantık çeşitli firma özellikleri analiz edilerek araştırılmıştır. Sonuçlar, yerli satıcılar ile ihracatçılar arasındaki farkın yüksek teknolojili sektörlerde, daha karmaşık ürünler üreten firmalarda ve daha düşük yerli katma değerli ürünler üreten firmalarda daha güçlü olduğunu göstermektedir. Bu gruplarda ihracatçılar yerli satıcılar kadar yerel alternatiflere geçiş yapmamaktadır. Yerli alternatiflere geçiş kararı, özellikle ihracatçılar için, halihazırda ithal edilen ara girdiler için nitelikli yerli ikamelerin varlığına duyarlıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the import intensities of Turkish manufacturing firms after a large exchange rate shock using heterogeneities between exporters and domestic sellers in a difference-in-differences setup. The results indicate that the exchange rate shock lowered the overall import intensities of investigated firms. The sudden depreciation affected domestic sellers considerably more than exporters, forcing them to decrease their imports and turn to local alternatives more than exporters. Further, the rationale behind the differentiation is investigated by analyzing various firm characteristics. The results suggest that the difference between domestic sellers and exporters is prevalent for high technology sectors, for firms producing more complex products, and for firms producing lower domestic value-added products. In these groups, exporters do not switch to local alternatives as much as domestic sellers. The decision to switch to domestic alternatives is sensitive to the existence of qualified domestic substitutes for currently imported intermediate inputs, particularly for the exporters.