Exporting and Firm Survival: Evidence from Turkish manufacturing
İhracat ve firma sağkalımı: Türk imalat sektöründen kanıtlar
- Tez No: 878762
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Türk imalat sektöründe ihracatın firma sağkalımı üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan firma düzeyindeki veriler ve Ticaret Bakanlığı tarafından toplanan dış ticarete ilişkin mikro düzeydeki veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İhracat yoğunluğunun firmaların hayatta kalma olasılığı üzerindeki etkisi Cox orantılı tehlikeler modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar, diğer firma özellikleri kontrol edildiğinde, ihracat yapan firmaların hayatta kalma olasılığının daha yüksek olduğunu ve ihracat yoğunluğu arttıkça bu olasılığın arttığını göstermektedir. İhracat yoğunluğunun firma sağkalımı üzerindeki olumlu etkisi, yüksek ve orta-yüksek teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar için daha güçlüdür. Ayrıca, varış ülkelerini daha çok çeşitlendiren ve yoğunluklu olarak gelişmiş ülkelere ihracat yapan firmaların hayatta kalma olasılığı daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışma, ihracat yoğunluğuna ek olarak, çeşitlendirme derecesi, teknoloji ve ihracatın varış yeri gibi diğer ihracat özelliklerinin de firma sağkalımı için önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of exporting on firm survival in the Turkish manufacturing sector. The study uses firm-level data provided by the Tax Administration and micro-level data on international trade collected by the Ministry of Trade. The effect of export intensity on the survival probability of firms is estimated using a Cox proportional hazards model. The results show that controlling for other firm characteristics, the probability of survival is higher for exporting firms, and this probability increases with export intensity. The positive effect of export intensity on firm survival is stronger for firms operating in high and medium-high technology sectors. Additionally, firms that are more diversified in terms of destination countries and that export more intensively to developed countries have a higher probability of survival. This study shows that in addition to export intensity, other export characteristics, such as the degree of diversification, technology, and export destination, are important for the survival of firms.