Nonspesifik bel ağrılı hastalarda kinezyolojik bantlamanın denge ve fonksiyonellik üzerine etkisinin incelenmesi
The Effect of Kinesiologic Taping on Balance and Functionality in Patients with Nonspecific Low Back Pain.
  1. Tez No: 878771
  2. Yazar: ESMA ÖKTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜRÜSTKAN ELBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nonspesifik bel ağrılı hastalarda kinezyolojik bantlamanın denge ve fonksiyonellik üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada, Silopi Devlet Hastanesi'ne başvuran, nonspesifik bel ağrısı tanısı konulmuş 18-65 yaş arası 35 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Bu hastalar deney (17) ve kontrol (18) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında ağrıyı değerlendirmede Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası (FBAS), Vizüel Ağrı Skalası (VAS), Modifiye Oswestry Özürlülük İndeksi (MOÖİ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Nottingham Sağlık Profili-Nhp (NSP) ve Flamingo Denge Testi (FDT) kullanılmıştır. Katılımcıların, FBAS, Vizüel Ağrı Skalası, Modifiye Oswestry Özürlülük İndeksi, Beck Depresyon, Nottingham Sağlık Profili-Nhp ve Flamingo Denge Testi ön test düzeylerinin, gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Deney grubundaki katılımcıların ön test ve son test puanları arasında FBAS, Vizüel Ağrı Skalası, Modifiye Oswestry Özürlülük İndeksi, Beck Depresyon, Nottingham Sağlık Profili-Nhp ve Flamingo Denge Testi ölçümlerinde anlamlı bir istatiksel farklılık belirlenmiştir. Araştırmada gruplar arası son test sonuçlarının karşılaştırılması ile katılımcıların Vizüel Ağrı Skalası, Modifiye Oswestry Özürlülük İndeksi ve Nottingham Sağlık Profili-Nhp sonuçlarında gruplar arası istatistiksel bir fark olmadığı belirlenmiştir. Fakat gruplar arasında FBAS, Beck Depresyon Envanteri ve Flamingo Denge Testi sonuçları farklılık göstermiştir. Deney grubu, kontrol grubuna kıyasla performans aktivitelerinde daha az zorluk çekmiş, depresyon seviyelerinde daha fazla düşüş yaşamış ve denge testlerinde daha iyi sonuçlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of kinesiologic taping on balance and functionality in patients with nonspecific low back pain was aimed. In the study, 35 patients aged 18-65 years with nonspecific low back pain who were admitted to Silopi State Hospital were evaluated. These patients were divided into two groups as experimental (17) and control (18) groups. Functional Low Back Pain Scale (FBAS), Visual Pain Scale (VAS), Modified Oswestry Disability Index (MODI), Beck Depression Inventory (BDI), Nottingham Health Profile-Nhp (NSP) and Flamingo Balance Test (FBT) were used to assess pain before and after treatment. It was determined that the pre-test levels of FBAS, Visual Pain Scale, Modified Oswestry Disability Index, Beck Depression, Nottingham Health Profile-Nhp and Flamingo Balance Test did not show a significant difference between the groups. There was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the participants in the experimental group in the FBAS, Visual Pain Scale, Modified Oswestry Disability Index, Beck Depression, Nottingham Health Profile-Nhp and Flamingo Balance Test. In the study, it was determined that there was no statistical difference between the groups in the results of Visual Pain Scale, Modified Oswestry Disability Index and Nottingham Health Profile-Nhp. However, FBAS, Beck Depression Inventory and Flamingo Balance Test results showed differences between the groups. Compared to the control group, the experimental group had less difficulty in performance activities, experienced a greater decrease in depression levels and achieved better results in balance tests.