Nonspesifik kronik bel ağrılı hastalarda hareketli ve hareketsiz zeminde yapılan egzersizlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of the exercises doing on stable and unstable surface on patients with nonspecific chronic low back pain
  1. Tez No: 242213
  2. Yazar: ESMA SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; nonspesifik kronik bel ağrısı (NKBA) olan hastalara hareketli zeminde (egzersiz topu) ve hareketsiz zeminde (egzersiz minderi) uygulanan egzersiz programlarının etkinliğini karşılaştırmak ve etkili egzersiz programını belirlemektir.Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde uzman hekim tarafından tanı almış olan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'na yönlendirilmiş 32 NKBA'lı hasta alındı. Egzersiz programına düzenli olarak devam etmeyen 2 hasta çalışmadan çıkarıldı ve çalışma 30 hasta ile tamamlandı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalara (n=15) top ile yapılan, kontrol grubundaki hastalara (n=15) ise minderde yapılan 8 haftalık egzersiz eğitimi uygulandı. Egzersizler 3-5 kişilik gruplar halinde, haftada 3 gün tek bir fizyoterapist tarafından uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrasında değerlendirildi. Değerlendirmede; ağrı şiddeti için Görsel Analog Skalası (GAS), gövde ve alt ekstremite kas kuvveti için manuel kas testi ve sırt-bacak dinamometresi, lumbar ekstansörlerin enduransı için modifiye Sorensen testi, abdominal kasların enduransı için parsiyel curl-up testi, spinal esneklik için Schober testi, gövde öne eğilme testi ve gövde yana eğilme testi, fonksiyonel seviye için Oswestry Bel Ağrısı Yetersizlik Anketi kullanıldı.Bulgular: Her iki grupta da hastaların ağrı şiddetinde, gövde kaslarının kuvvet ve enduransında ve fonksiyonel seviyelerinde anlamlı gelişme olduğu bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study was to compare the effectiveness of exercises that is applied on stable (exercise mat) and unstable (exercise ball) surface on patients with nonspecific chronic low back pain (NCLBP) and determine the appropriate exercise program.Methods: Thirtyt two patients with NCLBP who were diagnosed by the doctor at Medicine Faculty of Dokuz Eylül University and directed to School of Physical Therapy and Rehabilitation were enrolled in this study. Two patients who didn?t continue regularly to the exercise program were excluded from the study. The study was completed with thirty patients. The patients were randomly divided into two groups. Ball exercises were applied for the patients in study group (n=15) and mat exercises were applied for the patients in control group (n=15). Exercise program was applied by one physiotherapist for a group of 3-5 patients together during 8 weeks and three days per week. Each all patients were evaluated before and after the 8 weeks.